Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

Ako efektívne odstriekavať a odsávať materské mlieko?

Každé bábätko má po narodení právo na najprirodzenejšiu a najvýživnejšiu formu stravy – materské mlieko. Ak sa dieťa k prsníku správne prisáva a spolu s matkou si osvojili vhodnú polohu pri kojení, nie je dôvod na inú formu výživy. Aj rodičovstvo, respektíve primárna starostlivosť o dieťa sú neraz obmedzované rôznymi spoločenskými či zdravotnými vplyvmi. Matka sa tak ocitá v situácii, keď svojmu hladnému bábätku nedokáže poskytnúť prsník. Riešením sa preto stáva pohodlné a efektívne odstriekavanie či odsávanie mlieka.

Ešte pred opisom správnej techniky odstriekavania a odsávania mlieka si treba osvojiť účinný spôsob emočného uvoľnenia a vlastného komfortu. Rovnako ako pri dojčení, tak aj počas odsávania je dôležité byť na tento úkon fyzicky a psychicky uspôsobená. Žiadna skľúčenosť, stres či bolesť vám neumožní odsať dostatočné množstvo mlieka. Prvé neúspešné odstriekavanie alebo odsávanie konzultujte so skúsenou zdravotnou sestrou, respektíve laktačnou poradkyňou. V opačnom prípade sa pod nesprávnu techniku odsávania podpíše nespokojnosť matky a následne aj nedostatočná tvorba mlieka. Dojčiacim matkám sa preto odporúča osvojiť si aj rôzne formy relaxácie (kúpeľ, obklady na prsia) a pravidelnej masáže prsníkov.

Odstriekavanie materského mlieka sa najčastejšie uskutočňuje pri jeho nadbytku v období rozvoja laktácie. To však nie je jediným dôvodom, keď sa dojčiacim ženám odporúča odstriekavať, prípadne odsávať materské mlieko. Niektoré budúce mamičky sa tak rozhodnú ešte v období posledného trimestra tehotenstva. Ide o odsatie menšieho množstva kolostra, aby tak bábätku poskytli výživu bohatú na proteíny a protilátky v prípade, že po pôrode nebude možné bábätko plnohodnotne dojčiť. Odsávanie materského mlieka často súvisí aj s predčasným pôrodom, keď je dieťa pre nezrelosť v inkubátore, a teda na dlhší čas oddelené od matky. Niekedy sa mliečko odsáva pre potreby darcovstva alebo z rôznych spoločenských dôvodov. Matka sa po pôrode rozhodne o skorší návrat do práce, pričom chce svojmu dieťaťu aj naďalej zabezpečiť výživu vo forme materského mlieka.

Princíp odstriekavania, respektíve odsávania materského mlieka

S odsávaním začínajte po nadobudnutí základných zručností o správnej technike, oboznámení sa s dôležitými hygienickými zásadami a pravidlami pre uskladňovanie odsatého mliečka. Pred odsávaním si bradavky opláchnite čistou vodou. Ak na ich ošetrenie používate špeciálne mastičky, dbajte nato, aby došlo k ich zmytiu. Všetky nevyhnutné pomôcky pre odsávanie a fľaša na uskladnenie mlieka musia byť sterilizované. Aj pri odsávaní platí, že treba striedať prsníky a odsávať vždy približne rovnaké množstvo mlieka.

Predpokladáme, že materské mlieko odsávate v domácich podmienkach a uskladňujete ho teda v chladničke. Odsaté mlieko musí byť do 24 hodín spotrebované. Ak ho zmrazíte, možno ho tak v mrazničke uskladňovať po dobu troch mesiacov. Po rozmrazení je taktiež nevyhnutná spotreba do 24 hodín. Mlieko rozmrazujte v chladničke alebo v teplom kúpeli. Nikdy ho však opätovne nezamrazujte. Rozhodne ani nedolievajte zvyšné mliečko k čerstvo odsatému. Nespotrebované množstvo mlieka vylejte. Ďalej sa odporúča dôkladne skontrolovať zberný pohárik. Ide o to, aby nebol poškodený či nedostatočne uzatvorený. Pre lepší prehľad o spotrebe mlieka na jednotlivé poháriky popíšte presný dátum a čas. Aj keď nie je odsávanie takým citovým a jemným aktom ako dojčenie, aj pri tom si treba osvojiť správnu techniku.

Odstriekavanie materské mlieka sa uskutočňuje manuálne, rukou. Tento akt by sa mal čo najviac pripodobniť satiu bábätkom. Odporúča sa, aby ste prsník na rozhraní dvorca a kože uchopili zhora palcom a zdola ukazovákom. Prsník jemne stláčajte a mlieko získavajte do vyvarenej fľaštičky. Odsávanie prebieha pomocou rôznych manuálnych či elektrických odsávačiek. Aj samotné odsávačky fungujú na princípe záber (čo najviac pripodobnené saciemu reflexu) a následné uvoľnenie. Pri odsávaní dodržiavajte pravidelnosť presne tak, ako aj počas dojčenia. Odsávajte mlieko aj počas noci, predídete tak naliatiu prsníkov a možným zdravotným rizikám.

Zdroj: 1. www.babycenter.com

About Tanaya J.

Volám sa Tatiana a milujem písanie z oblasti životného štýlu, zdravia a starostlivosti o deti. Vyštudovala som masmediálne štúdiá a pri svojej práci sa snažím čerpať z odborných a kvalitných zdrojov. Čitateľom chcem ponúknuť hodnotný a prijateľný obsah. Nepíšem len o tom peknom, ale o všetkom, čo život s deťmi prináša.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené