Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

Ako predísť refluxu ? – všeobecné odporúčania pri dojčení

Ako dojčiť, alebo kŕmiť:

 

 • správne prisatie

Správne prisatie dieťatka na prsník je základom dlhodobého a úspešného dojčenia, a pri refluxe neodmysliteľnou súčasťou liečby. Dojčenie je samo o sebe liečbou refluxu. Aj zdanlivo ťažký reflux môže mať príčinu iba v slabom prisávaní sa bábätka a nesprávnej polohe dojčenia. Je preto dôležité pri podozrení na reflux skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou, ktorá zistí, či je chyba v dojčení, alebo má mamička nadprodukciu mlieka. Za správne prisatie sa považuje hlboké asymetrické (uchopenie hlavne dvorca, nielen bradavky) a bábätko zrazu pije spokojne, nehltá vzduch, vôbec negrcká.

 • nedojčiť z preplnených prsníkov

Plné prsníky spôsobujú silný tok mlieka, a ten núti dieťatko  hltavo jesť, čo môže spôsobiť následné grckanie – vracanie.

 • častejšie kŕmiť a kŕmiť v menších dávkach

Časté kŕmenie podporuje produkciu slín, ktoré zvýšia peristaltiku, a tým sa podporuje rýchlejšie vyprázdňovanie žalúdka. Dojčené deti sa s refluxom ľahšie vyrovnávajú, pretože materské mlieko sa trávi kompletne, a takmer dvakrát rýchlejšie, ako umelá výživa. Keďže mlieko zostáva v žalúdku kratšie, je menej príležitostí na to, aby sa vracalo späť.

 • zahusťovanie materského mlieka

Zahusťovanie materského mlieka lekári ešte často odporúčajú, na rozdiel od zahraničia, kde sa od neho už ustúpilo. Na jednej strane síce zahusťovaním znižujeme grckanie, ale pálenie záhy (tichý reflex) sa ešte zhorší. Zahusťovanie je tiež spojené s potravinovými alergiami, a zvýšeným rizikom cukrovky a obezity v neskoršom veku. Zároveň môže znižovať celkový objem vypitého mliečka, počet dojčení a tým znižovať i prísun potrebných živín, a  laktácia sa tým nekontrolovateľne tlmí.  Preto by zahusťovanie malo prichádzať do úvahy až vtedy, keď bábätko skutočne neprospieva, a vďaka úpornému vracaniu trpí podvýživou. Samotné zahusťovanie je často prvou príčinou, kedy sa bábätko stretáva po prvý krát s fľašou, a tá častokrát je začiatkom konca predčasného odstavenia.

Čo na zahusťovanie? Na trhu sú dostupné produkty na zahustenie mliečka – obsahujú vlákninu ale aj množstvo cukru a deťom môžu spôsobiť hnačku alebo zápchu. Z prírodných surovín nachádzajúcich sa v každej domácnosti je vhodný ryžový odvar, prípadne rozmixovaný varený zemiak.

 • neprekrmovať deti na umelej výžive

Deti kŕmené fľašou pijú zvyčajne oveľa vyššie dávky mlieka, než deti dojčené. Umelá výživa sa trávi dlhšie, dochádza k oneskorenému vyprázdňovaniu žalúdka, čo prispieva k rozvoju refluxu, ktorý sa prejavuje dlhšie obdobie. Často sa preto reflux objaví práve v čase prechodu na umelú výživu. Antirefluxné mlieka majú hustú konzistenciu, siahame často po cumlíku s väčšou dierkou, a týmpádom dieťa vypije vyššiu dávku, a zároveň aj príliš veľký tok mlieka môže spôsobovať refluxné ťažkosti.

Čo robiť po nakŕmení?

 

 • po nakŕmení nechať odgrgnúť

Niektoré bábätká si potrebujú odgrgnúť aj počas dojčenia – vtedy treba prerušiť dojčenie, a dieťa ponosiť vo vertikálnej polohe. Po odgrgnutí môže bábätko plakať v dôsledku podráždenia  spätného posunu žalúdočného obsahu. Opäť treba ponúknuť dieťaťu znova ten istý prsník, pri ktorom sme prerušili dojčenie (z druhého by mohlo mliečko silno vytekať, a hltavé pitie by spôsobilo opätovné zvracanie).

 • pri odgrgávaní držíme dieťatko vo zvislej polohe

Je potrebné, aby sa dieťatko opieralo čo najväčšou časťou tela o matku. Neodporúča sa nosiť ho chrbátikom k sebe, pretože sa na žalúdok príliš tlačí. Niekedy samotné nosenie môže trvať aj 30 minút, preto je dôležité zabezpečiť ho proti posunu, najlepšie baby šatkou, alebo baby vakom.

 • teplo a tesný kontakt pomáha

Teplo a blízkosť matky pomáha potláčať príznaky refluxu. Ak je dieťa nepokojné a výrazne odmieta prsník, skúste využiť klokankovanie, masáže a teplý kúpeľ.

 • pri čkaní

Pri čkaní treba ponúknuť dieťaťu prsník, z ktorého ste už dojčili.

 

Iné režimové odporúčania:

 

 • voľný odev dieťatka

Aj oblečenie bábätka má byť voľnejšie, hlavne v oblasti pása.

 • pri prebaľovaní

Hlavička dieťatka by mala byť vyššie ako zadoček, nepritláčať nožičky k brušku. 

 

Polohové odporúčania:

 

 • nájsť optimálnu polohu pri dojčení

Ideálna poloha je, ak je hlavička dieťatka vyššie ako zadoček, vzpriamená poloha, aby mliečko zostalo v brušku.

 • šetrná manipulácia s dieťaťom

Nešetrná manipulácia s dieťaťom, časté zmeny polôh, aj v náručí sú dôvodom grckania.

 • nosenie dieťatka

Nosenie pomáha potláčať príznaky refluxu. Odporúča sa nosenie v nosiči, baby šatke alebo baby vaku, nakoľko je to menej fyzicky náročné pre mamičku, ako nosenie na rukách, ale zároveň aj pre dieťatko ukľudnujúce.

 • zvýšená poloha dieťaťa

V kočíku aj v postieľke môžeme zdvihnúť matrac podložením zrolovanej deky alebo uteráka a vytvoríme uhol cca 30° – 40°, môžeme podložiť nohy postieľky napr. knihami do výšky cca 15 cm, alebo  aj uložením dieťata od pása nahor na vankúš, kedy nepodkladá sa iba pod hlavu. Využiť sa dá aj uloženie do detskej sedačky, ale v tejto šikmej polohe sa nedokáže dlho udržať, zosúva sa, čím si krčí bruško a to, paradoxne, môže viesť k zhoršeniu refluxu. Ak nechávame dieťa na rovnej podložke, pomáha ležanie na boku, pričom chrbátik podoprieme vankúšom.

 • staršie deti ukladáme na ľavý bok

Bábätku pomáha aj časté ukladanie na bruško, pretože sa posilňuje brušné svalstvo. Nenechávame ho však spinkať na brušku bez dozoru, pretože spánok na brušku sa často spája so SIDS (syndrómom náhleho úmrtia dojčiat). Nedávny prieskum ukázal, že práve tieto dve polohy sú najideálnejšími, ale tak ako pri všetkom, je dôležité nájsť si to „svoje“, čo dieťatku vyhovuje.

Zdroj:

https://kellymom.com/hot-topics/reflux/
https://www.babycentre.co.uk/a567208/reflux
https://www.nhs.uk/conditions/reflux-in-babies/
https://www.procare.sk/wp-content/uploads/2018/11/gastroezofagovy-reflux.pdf

About Andrea

Volám sa Andrea, vyštudovala som vysokú školu zdravotníckeho zamerania a chcela by som svoje poznatky odovzdať mamičkám a pomôcť im tak, v ich novej životnej etape, akou narodenie dieťaťka určite je. Mojim cieľom je poskytnúť ucelené, komplexné informácie na odbornej, ale pre čitateľky, zrozumiteľnej úrovni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené