Takmer každá mamička sníva o bábätku, ktoré jej počas noci dožičí aspoň 4-6 hodín neprerušovaného spánku. Ak je váš drobček počas dňa pokojný, tichý a v dlhších intervaloch spinká, situáciu netreba nechať mimo svojho rodičovského záujmu. Každé bábätko je síce jedinečné, no prijímať potravu v dostatočných dávkach potrebujú všetci rovnako. Nenechávajte svojho spáča oddychovať aj na úkor pravidelného dojčenia, pretože sa za tým môžu skrývať viaceré varovné signály.
Kedy je u malých spáčov všetko v poriadku? Na to vám jednoznačne odpovie detský lekár, aj to až po dôkladnom odbornom vyšetrení. My vám ponúkame všeobecné, ale zato ucelené informácie, ako postupovať napríklad pri rôznych “odchýlkach v príjme potravy či v správaní“ dieťatka. Ak svoje bábätko plne dojčíte, všímajte si aj časové rozpätie medzi jedným a druhým kŕmením. Ide predovšetkým o to, aby bábätko bolo dostatočne vyživené a od prvých týždňov priberalo. Pravidelným a efektívnym dojčením sa u žien podporuje tvorba materského mlieka. Pri spavých bábätkách môže takéto hromadenie mlieka v prsníkoch viesť k bolestiam a nepríjemným zápalom. Samozrejme, dá sa to vyriešiť odstriekavaním, respektíve odsávaním, no komplexne tým celú situáciu nevyriešite. Čo ak vaši malí spáči nebudú ani naďalej spolupracovať?
Väčšina mamičiek sa v pôrodnici stretáva s tým, že jej zdravotný personál odporúča ospanlivé bábätko pravidelne budiť. Budiť na dojčenie. Bábätko treba počas dňa 8-12 krát nakŕmiť. To je dosť na to, aby si mamička v priebehu niekoľkých dní všimla rovnaké, ale aj odlišné spôsoby v prisávaní, dĺžke a intenzite dojčenia a aj v celkovom komforte a polohovaní. Bábätká na ponúknutie prsníka taktiež reagujú rôzne. Zatiaľ čo jedným stačí dotyk bradavky po perách, iné bábätká si vyžadujú pozornosť a udržiavanie kontaktu v priebehu celého dojčenia. Pokiaľ ste pri prvom bábätku sledovali hltavé a rýchle pitie mliečka, to druhé vás môže prekvapiť pomalým a veľmi slabým sacím reflexom. Spavé bábätká potrebujú rovnako veľa starostlivosti a lásky ako aj ich aktívnejší rovesníci. Nenechávajte svoje ospanlivé bábätka dlhšie bez dozoru. Ak ich na kŕmenie budíte, konzultujte všetky možné príčiny a riziká s vyšetrujúcim lekárom.
Malí spáči, veľa budení?
Často sa prelínajú skupiny spavých a slabo pijúcich bábätiek s tými, ktorí trpia novorodeneckou žltačkou. Novorodenecká žltačka sa u bábätiek prejavuje obzvlášť silnou únavou, no rozhodne je za tým aj množstvo ďalších symptómov. Tie vám v pôrodnici špecifikuje a celkový zdravotný stav bábätka bližšie diagnostikuje odborný personál. Tým chceme zdôrazniť, že spavosť u bábätiek netreba striktne spájať len s ochorením žltačky. Novorodenci by mali piť mliečko aspoň každé tri hodiny. Obzvlášť, ak je vyššie riziko novorodeneckej žltačky. Pri tom treba docieliť, aby sa bilirubín (žlté farbivo) vylučovalo spolu s močom a stolicou. Dosiahnete to len tak, ak bábätko v stanovených trojhodinových intervaloch budete na kŕmenie budiť. Ak sa u vášho bábätka potvrdí výskyt novorodeneckej žltačky, často je nutná aj fototerapia (lampa, modré svetlo). Za takých okolnosti je však bábätko od matky na istý čas odlúčené. Ak to zdravotný stav umožní, dieťatko odnesú na dojčenie k matke. Inak mu môže byť mliečko poskytnuté odsávaním.
Ideálne je, ak sa žiadna choroba u bábätka nepotvrdí. Pri takýchto malých spáčoch to počas dojčenia nebude o nič ľahšie. Práve naopak! Ospanlivé bábätká treba viesť od správneho prisatia až po prehltávanie, nie “dudlovanie“. Pri správnom pití mliečka vidieť (a cítiť) aj pohyb sánky, v okolí uší a počuť hltanie. Ak bábätko na kŕmenie budíte, robte to nanajvýš citlivo a jemne. Odporúča sa budiť v čase ľahkého, mierneho spánku. Vtedy, keď len jemne priviera očká. Malých spáčov treba najprv “rozhýbať“. Prebaľte ich, prihovárajte sa k nim a počas dojčenia udržiavajte blízky kontakt. Hladkajte ich a jemne kolíšte. Dieťatko by malo aktívne piť približne 15 minút. Ak prsník skôr púšťa, alebo po pár ťahov prestáva piť, skúste ho napolohovať k odgrgnutiu. Noste ho na rukách a stále udržiavajte jeho záujem. Niektorým bábätkám prekáža tesnosť v perinke, iným možno stačí menej, ale o to častejšie ich bude musieť mamička povzbudzovať ku kŕmeniu.
Zdroj: www.babysleepconsultant.co.nz
Foto: pixabay.com