Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

Bábätká a ich plač: Ako ho jednoznačne dekódovať?

Spokojné a usmievavé bábätko otáčajúce sa z boka na bok v postieľke je hodné na titulnú stránku nejedného magazínu o deťoch. Túžime po tom takmer všetky. Deťom by sme zniesli hoc aj modré z neba, len aby tak intenzívne neplakali. Po výživnom dojčení, chvíľke maznania a večerného kúpania príde na rad… Uloženie k spánku? Aj to! Ale až po utíšení všetkých foriem plaču a nespokojnosti. Je to typická situácia nielen pred spaním, ale aj bežne počas dňa.

pixabay.com

Prečo vlastne bábätká plačú? Dajú sa jednotlivé formy a intenzity nariekania dekódovať? Máme bábätká nechať vyplakať sa, alebo okamžite bežať k postieľke? Aj na tieto otázky sme pre všetky mamičky uplakaných bábätiek hľadali odpovede.

Mamičky “malých plačkov“ sa snažia rozlíšiť bežnú a nedôvodnú formu detské plaču v porovnaní s nadmerným nariekaním, za ktorým sa už môže skrývať celý rad rôznych problémov. Týmto mamičkám však oponujeme a dvíhame výstražný prst. Samozrejme, vybraný spôsob výchovy a starostlivosti o bábätko je len na vašom vlastnom rozhodnutí. Treba si však uvedomiť, že niet detského plaču bez dôvodu. Aj za tým najslabším pohmkávaním sa rozhodne skrýva istý pocit nedostatku alebo nepohodlia pre vaše bábätko. Problém nespočíva v tom, že za bábätkom okamžite naťahujete ruky a dvíhate ho z postieľky, ale v tom, že nedokážete dekódovať signály danej formy plaču. Aj za tým sa skrýva “celá jedna veda“, a preto jej musí každá mamička venovať pozornosť. Niet bábätka, ktoré by neplakalo. A ak áno, tak aj v takom prípade treba zvýšiť pozornosť. Plač u bábätiek je bežným, prirodzeným a v podstate len jedinou formou komunikácie, ako má informovať okolie o svojich potrebách. Ak dieťatko nekomunikuje, pre rodičov je to ďalšou výzvou, aby zareagovali na tento deficit. Či už len zvýšenou pozornosťou v domácom prostredí alebo konzultáciou u detské lekára, no rozhodne to netreba nechať len tak prejsť…

Ono to prejde ! Vyrastie z toho. Uvidíš, budeš sa o pár rokov smiať z toho, ako si sa dennodenne trápila utišovaním svojej malej-veľkej lásky. To sú azda tie najčastejšie poznámky od okolia súvisiace s problémom plačúcich bábätiek. V podstate plač bábätiek vnímame ako problém len my dospelí. Je to spôsobené asi nepríjemnými zvukovými prejavmi tých najrôznejších intenzít a intervalov trvania. Plač u dospelých rezonuje niečo zlé, negatívne, čo je niekedy nad ich sily jasne rozlíšiť a zmierniť. Aj keď vám prinášame istú šablónu rád a možno aj stratégií, ako dekódovať plač, treba brať do úvahy aj to, že už aj bábätká majú svoje individuálne potreby. Každé z nich reaguje na zmeny a vplyvy okolitého prostredia inak.

Vo všeobecnosti je však plač u bábätiek medzi prvým a druhým mesiacom sprevádzaný len potrebou zasýtenia. Hlad je tým najčastejším a najsilnejším spúšťačom plaču. Ak to tak nie je a dieťatko odmieta prsník, ďalej mu ho neponúkajte. Bábätko si na to môže jednoducho zvyknúť a bez prisatia k prsníku sa neutíši, ani nezaspí. V neskoršom vývinovom období to môže komplikovať odlúčenie od matky a jednoduchý spôsob zaspávania aj v opatere iných osôb. Ak ste teda vyškrtli hlad zo zoznamu možných spúšťačov, treba hľadať ďalšie pravdepodobné príčiny. Plač u detí môže jednoznačne spustiť aj nepohodlie spôsobené plnou a špinavou plienkou, čo nepríjemne dráždi citlivú detskú pokožku.

Niektoré bábätká citlivo reagujú na výrazné teplotné zmeny, preto ich ukladajte do postieľky vo vhodnom a príjemnom bavlnenom oblečení. Intenzívny plač, ktorý dokáže potrápiť bábätko a aj jeho rodičov po dobu takmer štyroch mesiacov, je často sprevádzaný bolesťami bruška, teda kolikou. Tento problém treba konzultovať s pediatrom, ktorý určí vhodný spôsob liečby. V domácom prostredí môžete bábätku pomôcť k úľave napríklad jemnou masážou brušku, teplými obkladmi alebo kúpaním. Aby ste predišli prebdetým a preplakaným nociam spolu s vaším bábätkom, naučte deti zaspávať bez akýchkoľvek rušivých vplyv. Žiadne ostré svetlo nočných lámp, hluk televízora ani odporúčané rady, ako treba nechať dieťatko v postieľke vytrápiť sa.

Odborné štúdie odhadujú, že zdravé bábätká by mali plakať v priemere tri hodiny denne. Plač je jedným z prejavov, že vaše dieťatko je zdravé, respektíve zdravo reaguje na vonkajšie podnety a komunikuje s okolím. Na druhej strane však rozhodne nie je zdravé nechať bábätko plakať bez toho, aby ste adekvátne reagovali. Plač je zdrojom zvýšeného stresu a psychickým deficitov. Dieťa si plačom neraz vynucuje pozornosť… Je to normálny jav a celkom prirodzené je vziať ho do náručia a pohojdávať.

Na to, aby rodičia lepšie dekódovali plač u bábätiek, existuje tzv. prekladový slovník detského plaču – Dustan baby language:

  • Intenzívne oúú, óóóhh – podobné zívnutiu. Signalizuje, že bábätko je unavené a chce spinkať
  • Dlhé a intenzívne hééé, héééh – nepohodlie pri mokrej plienke alebo iné prejavy nekomfortu (teplo, chlad, nepríjemný odev)
  • Ééé, éééh, ééérr – potreba odgrgnúť si alebo bolesti bruška

Zdroj: parents.com

Foto: pixabay.com

 

About Tanaya J.

Volám sa Tatiana a milujem písanie z oblasti životného štýlu, zdravia a starostlivosti o deti. Vyštudovala som masmediálne štúdiá a pri svojej práci sa snažím čerpať z odborných a kvalitných zdrojov. Čitateľom chcem ponúknuť hodnotný a prijateľný obsah. Nepíšem len o tom peknom, ale o všetkom, čo život s deťmi prináša.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené