Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

Chcete vycestovať do zahraničia s dieťatkom? Myslite aj na očkovanie!

Či už sa chystáte vycestovať do exotických destinácií, alebo hocikde do zahraničia, v každom prípade je potrebné v dostatočne dlhom predstihu myslieť na ochranu zdravia pred rôznymi infekčnými ochoreniami. V novom, neznámom prostredí ste vystavený mnohým rizikám.

Čo všetko na nás vplýva pri ceste a pobyte v zahraničí?

Na naše zdravie môže pôsobiť samotné dlhotrvajúce cestovanie, výrazná zmena teploty, UV žiarenie, nadmorská výška, vlhkosť, hmyz, zvieratá, pri kúpaní v mori morské živočíchy a koraly, ale hlavne iné spektrum mikroorganizmov.

Kedy sa zaočkovať?

Vzhľadom na to, že cestovanie sa týka takmer všetkých krajín sveta s veľmi rôznou epidemiologickou situáciou, očkovacím kalendárom a preočkovanosťou, je potrebné sa informovať o aktuálnej situácii v dostatočnom predstihu, aby bolo možné vykonať očkovanie a aby bol čas na sérokonverziu (tvorbu špecifických protilátok). Odborníka na cestovnú medicínu by ste mali navštíviť minimálne 4 – 8 týždňov pred plánovaným odchodom, pred dlhodobým pobytom v zahraničí aj skôr. Avšak ani v prípade, že cestujete na „last minute“, by ste túto konzultáciu nemali vynechať.

Špecifiká cestovania u detí

Deti sú špecifickou skupinou a pri cestovaní s nimi platia určité pravidlá. Čím je dieťa mladšie, tým je riziko infekcie a možného poškodenia zdravia vyššie.

Odporúča sa, aby:

 • deti do 2 rokov neabsolvovali cesty do exotiky a pobyty nad 1000 m. nad morom
 • deti do 5 rokov neabsolvovali cesty a pobyty v endemických oblastiach malárie, spavej nemoci, cestovanie v rizikovej sezóne (v období dažďov, v období výskytu lokálnych epidémií), dlhodobé pobyty v krajinách s nízkym hygienickým štandardom

Dieťa má vyššie riziko možného poškodenia zdravia z viacerých dôvodov:

 • Nezrelosť imunitného systému
 • Horší priebeh zažívacích ťažkostí ako u dospelého (hnačky, vracanie, horúčka, dehydratácia)
 • Deti nemajú rešpekt pred zvieratami (riziko uhryznutia, uštipnutia, poranenia)
 • Horšia adaptácia na cudzie prostredie (strata pocitu bezpečia a pokoja)
 • Slabšia termoregulácia (prehriatie, úpal, vysoká vonkajšia teplota a klimatizované vnútorné priestory)
 • Horšia znášanlivosť dlhých ciest dopravným prostriedkom, lietadlom (nízka vlhkosť vzduchu, znížený parciálny tlak kyslíka, obmedzený pohyb, pri vzlete a prílete lietadla zhoršené vyrovnávanie tlakov)

Už v rámci plošného pravidelného očkovania sú deti očkované vakcínami, ktoré ich chránia pred infekciami bežnými vo svete. Ochranu možno zvýšiť doplnkovým očkovaním a pred cestou do zahraničia aj cestovateľským očkovaním. Cestovateľské očkovanie je vhodné konzultovať na ambulanciách, alebo pracoviskách zaoberajúcich sa cudzokrajnými chorobami, a cestovnou medicínou.

Všeobecné preventívne opatrenia pri pobyte v „exotike“

Dodržiavanie a znalosť zdravotných rizík v mieste pobytu umožňuje vyhnúť sa zdravotným problémom a umožňuje vychutnať si nové zážitky, skúsenosti a radosť z cestovania. Dodržaním všeobecných preventívnych opatrení môžeme výrazne znížiť riziko expozície infekčným patogénnom, a tieto opatrenia by sme mali dodržiavať aj v prípade, že sme absolvovali očkovania, alebo užívame antimalariká.

 • Množstvo infekcií, najmä hnačkových a parazitárnych ochorení sa prenáša konzumáciou kontaminovanej vody a potravín. Preto by sme mali piť len vodu originálne balenú vo fľašiach, ak taká nie je dostupná, je potrebné vodu prevárať, filtrovať alebo dezinfikovať pomocou tabliet.
 • Čo sa týka potravín, mali by sme sa riadiť heslom ešte z koloniálnej éry: „wash it, peel it, cook it“ = „umyť, ošúpať, uvariť“.
 • Konzumovať iba tepelne upravené potraviny, lúpateľné ovocie, potraviny v originálnych baleniach, a v kamenných obchodoch.
 • Vyhýbať sa konzumácii ľadu, čerstvej listovej zeleniny, konzumácii nedostatočne tepelne upraveného mäsa, vajec a morských živočíchov, ako aj konzumácii nepasterizovaného mlieka, zmrzliny, potravín od pouličných predajcov.
 • Používať alkoholové dezinfekčné gély na ruky.
 • Chrániť sa všetkými prostriedkami pred komármi repelentami s obsahom DEET, IR3535, Icardinu (repelenty obsahujúce DEET – nie sú určené pre deti mladšie ako 2 mesiace), vhodným oblečením (dlhé rukávy, nohavice), spať pod moskytiérami, mať ochranné siete na oknách, používať elektrické alebo iné odpudzovače hmyzu.
 • Chrániť deti proti úpalu a úžehu – vhodné oblečenie najlepšie certifikované s UV ochranou, slnečné okuliare, klobúčik, šiltovka, detské opaľovacie prostriedky s ochranou OF50, dostatočný prísun tekutín. Deti do 6 mesiacov vôbec nevystavovať slnečnému žiareniu!
 • Ochrana pred zvieratami – deti poučiť alebo zabezpečiť, aby sa nepribližovali k túlajúcim sa a neznámym zvieratám.
 • Pri pobyte dieťaťa na pláži, pieskovisku, trávniku, detskom ihrisku alebo iných priestranstvách preskúmať terén a odstrániť všetky potenciálne nebezpečné predmety. Pri všetkých aktivitách by deti mali mať ochrannú obuv a hrať sa na vhodnej podložke (ručník, deka, podložka…).
 • Je potrebné vyvarovať sa kúpania v stojatých vodách, vyvarovať sa chôdzi naboso po povrchoch napr. plážach, ktoré sú kontaminované fekáliami.

Zdroje:

 

 

About Andrea

Volám sa Andrea, vyštudovala som vysokú školu zdravotníckeho zamerania a chcela by som svoje poznatky odovzdať mamičkám a pomôcť im tak, v ich novej životnej etape, akou narodenie dieťaťka určite je. Mojim cieľom je poskytnúť ucelené, komplexné informácie na odbornej, ale pre čitateľky, zrozumiteľnej úrovni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené