Ešte pred príchodom bábätka na svet sa rodičia snažia zabezpečiť jednu z najdôležitejších súčastí detských výbavičiek. Všetku svoju pozornosť venujú výberu kvalitných a pohodlných detských postieľok. Ak sa už pre konkrétny model rozhodnú, lôžko pre vytúžené bábätko treba komfortne vystlať. Výbavička do detských postieľok nemusí patriť k žiadnym exkluzívnym kolekciám, stačí, ak spĺňa bezpečnostné a zdravotné opatrenia.
Základným prvkom spomedzi lôžkovín do detských postieľok je matrac. Ten je prvým odrazovým mostíkom, od ktorého ďalej závisí kvalita spánku a zdravý vývin dieťaťa. Výber nevhodných lôžkovín môže mať za následok aj ustavičné, nepokojné mrvenie bábätka v detskej postieľke. Rodičia často vplyvom veľkého entuziazmu a radosti z nového člena v rodine priam preplňujú detské postieľky. Okrem základnej výbavičky sa na lôžku nachádza množstvo hračiek a dekoratívnych vankúšov, ktoré časom dokážu ohroziť nielen pohodlie, ale aj zdravie vášho dieťatka. Ako teda zútulniť detskú postieľku vysokokvalitným matracom?
Matrac musí korešpondovať s rozmermi detskej postieľky. Ak je matrac menší, nedokáže poskytnúť dostatočnú oporu a stabilitu spiacemu dieťatku. Ľahko sa môže jeho rúčka či nôžka dostať medzi matrac a kraj postieľky. V ponuke detského sortimentu sa najčastejšie nachádzajú klasické molitanové, kokosové, alebo kombinácia molitan/kokos. Tí, ktorí uprednostňujú výplň z prírodného kokosového vlákna, darujú svojim deťom stredne tvrdé lôžko na spanie. Tieto matrace sú pružné, flexibilné, majú dlhú životnosť. Pre zdravie vášho dieťaťa sú garanciou antibakteriálnej a antialergickej výstelky. Pre svoje bábätka vyberajte matrace so stredne tvrdou výstužou. Pri otáčaní a dvíhaní nožičiek sú pre ne vhodnou oporou a rozhodne by nemali spôsobovať žiadne ťažkosti svalstvu chrbtice a končatín.
Perinka, prikrývka alebo rýchlozavinovačka?
Praktickým doplnkom do detských postieľok sa čoraz viac stáva aj anatomický klin, respektíve podhlavník. Tento model vankúša poskytuje zvýšenú polohu pre bábätká počas spánku. Bábätkám takto uľahčí dýchanie. Je vhodný najmä pre bábätká s refluxom. Súčasťou lôžkovín do detských postieľok sú aj kvalitné vankúše a prikrývky. Aj keď bábätka trávia najčastejšie prvé mesiace v hrejivých perinkách, veľa z nich sa spánku v perinke bráni. Kompromisom môže byť moderná rýchlozavinovačka pre pokojný spánok tých najmenších. Rýchlozavinovačky sú oporné a tvrdé natoľko, aby podporili zdravý vývin dieťatka. Najčastejšie sú vybavené suchým zipsom, dieťaťu sa aj na tejto lôžkovine bude pohodlne spinkať.
Rozhodne netreba deti na noc prehrievať v niekoľkovrstvových overaloch, ale radšej sa zamerať na výber vhodnej prikrývky. Mali by byť predovšetkým príjemné na dotyk, vzdušné a poskytnúť dobré izolačné podmienky. Bábätká majú chrániť pred chladom a množením rôznych roztočov vo vláknach. Ak dieťatko odmieta spať v perinke, zaobstarajte mu napríklad prešívanú prikrývku a vankúš, ktoré sú na svojom povrchu z kvalitných bavlnených štruktúr.
Ďalším nielen dekoratívnym, ale predovšetkým bezpečnostným prvkom v detskej postieľke je aj ochranný mantinel. Ten chráni bábätko pred tvrdou konštrukciou postieľky. Dieťatko sa časom začne otáčať, rúčku či nožičku si tak ľahko prestrčí von z postieľky. Mantinel ich chráni pred podobnými úrazmi. Takisto sa využíva aj ako bariéra pred ostrým svetlom či prievanom. Často sa kombinuje s multifunkčným látkovým organizérom, respektíve s vreckárom. Niekoľko priestranných vreciek slúži na odloženie základných detských potrieb. Tým sa majú minimalizovať rušivé presuny po miestnosti najmä v čase kŕmenia či prebaľovania.
Svojim deťom zabezpečte takú výbavičku v postieľke, ktorá predovšetkým podporí ich zdravý spánok, nenaruší vývoj svalstva a neohrozí ich bezpečnosť. Preto treba zvážiť každú inováciu detského sortimentu. Pred umiestnením do postieľky sa informujte ohľadom bezpečnosti u výrobcu či detského lekára. Čím viac odborných rád získate, tým kvalitnejšie lôžko na spanie poskytnete svojim bábätkám.
Zdroje: 1. https://www.babu.co.nz/organic-single-bed-sheets/
2. https://www.mothercare.com