Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

Detská postieľka – Kráľovstvo našich bábätiek

Pred príchodom vytúženého bábätka sa mu rodičia snažia zabezpečiť pohodlné, útulné a rovnako aj bezpečné miesto na spanie. V súčasnosti je trh priam presýtený aj detským sortimentom vrátane dizajnových postieľok. Ak ide o zdravie a bezpečnosť našich detí, módnosť a trend by sme mali nechať v úzadí.

Tým, že je všetkého nadostač, situáciu ani “rodičom v očakávaní“ nijako nezľahčuje. Zorientovať sa medzi desiatkami na prvý pohľad rovnakými postieľkami či rôznym multifunkčným nábytkom je náročné aj pre niekoľkonásobných rodičov. Z roka na rok sa sortiment detských postieľok obmieňa, respektíve obohacuje o rôzne praktické doplnky.

Tu by sme mali zohľadniť bezpečnosť našich bábätiek. Dieťa sa, samozrejme, v prvých mesiacoch len otáča zo strany na stranu. Po istom čase príde na rad dvíhanie, samostatné sedenie a neskôr aj lozenie a experimentovanie presne so všetkým, čo deťom do rúk nepatrí.

Rodičia neraz odmietajú klasické dizajnové a bezpečnostné vybavenia detských postieľok. Myslíme aj na svoju komfortnosť a starostlivosť o dieťa si zľahčujeme viacúčelovými nábytkovými zostavami. Čo teda máme uprednostniť? Ktorý variant detskej postieľky je tým ideálnym? Jednoznačné riešenie ani v tomto prípade neexistuje. Rodičia musia jednoducho zvážiť vhodnosť materiálu a konštrukčného riešenia danej postieľky. Najčastejšie sú postieľky zhotovované z dreva, kovu, ale aj z plastu.

Rozhodne sa oplatí investovať do masívnej a stabilnej konštrukcie. Zvážte aj výzdobu a jednotlivé doplnky k detskej postieľke. Ošetrené by mali byť predovšetkým kvalitným, zdraviu neškodlivým náterom. Moderné organizéry, kolotoče či rôzne “naťahovacie“ hračky nech pred umiestnením do postieľky prejdú aj vašou bezpečnostnou kontrolou. Nepodceňujte detskú vynaliezavosť už ani v útlom veku.

Niektoré typy postieľok sú vybavené kolieskami. Vraj pre lepšie presuny po miestnosti. Ak sa rozhodnete pre tento variant, informujte sa o bezpečnosti brzdového systému. Predtým ako sa zmienite aj o ďalších inováciách detských postieľok, zaspomínajme si na klasický, štandardný typ.

Klasický variant detských postieľok je po stranách vybavený masívnymi (drevenými) zábranami, dieťa sa do postieľky ukladá cez horný otvorený priestor. Najčastejšie je možné použiť tri výškové nastavenia, či tri vyberateľné tyčky. Polohovateľným roštom či sklápacími bočnicami si rovnako aj rodičia uľahčia zohýnanie sa k deťom. Výšku však prispôsobujte predovšetkým veku a schopnostiam dieťaťa. Klasický variant detských postieľok má štandardné rozmery približne 120*60cm.

Detská fantázia a nábytková multifunkčnosť v jednom a tom istom modeli?

Detské postieľky s vyberateľnými priečkami či sťahovacím bokom možno považovať už za štandard, ktorý prevýšili napríklad postieľky s úložným boxom či praktickým šuplíkom. Tento variant nielenže zútulňuje priestranstvo detského kráľovstva, ale aj šetrí miestom v izbe.

Do ukladacieho priestoru jednoducho skryjete to, čo každodenne nebudete využívať, ale pre dieťa je to nevyhnutné. Aj tu neskôr zohľadnite vek a šikovnosť dieťaťa. Otváranie, zatváranie či rozhadzovanie vecí po izbách sú ich najobľúbenejšími činnosťami.

Rodičia neraz nedokážu odolať elegancii a praktickej využiteľnosti multifunkčných detských postieľok s komodou a prebaľovacím pultom. Komoda je často vybavená niekoľkými policami a zásuvkami. Aj takéto viacúčelové nábytkové zostavy dokážu šetriť miestom a drahocenným časom. Počas prebaľovania či obliekania máte odrazu všetko “pod jednou strechou.“

Ďalším praktickým variantom sú aj tzv. postieľky k posteli. Najčastejšie majú oblý, polmesiacový tvar. Dieťaťu počas noci umožňujú byť v kontakte s rodičom. Cez deň ich jednoducho využijete ako klasickú, samostatnú postieľku. Moderný dizajn a rôzne doplnkové nadstavby umožňujú využiť ich aj ako ohrádku, prebaľovací stolík, jedálenskú stoličku či hrací multifunkčný priestor.

Z pozície hravého sedenia do príjemného spánku vaše dieťatko prenesú aj detské ležadla a kolísky v jednom. Tento variant je predovšetkým pohodlným, hravým hojdacím kresielkom, ktoré nie je žiadnou bariérou ani pre príjemný spánok. Sú vybavené rôznymi vibračnými pohybmi, príjemnou melódiou či hrazdičkou s pestrými detskými hračkami.

Na cestách vám poslúžia rôzne typy detských cestovných postieľok. Tie však netreba využívať dlhodobo. Nezabezpečujú takú stabilitu a konštrukčnú pevnosť ako klasické postieľky. Sú výborným pomocníkom pre spánok a hru v blízkosti rodičov.

Uspávanie nebolo nikdy pokojnejšie a hravejšie než s multifunkčnými a rovnako bezpečnými detskými postieľkami. Na výber máte stovky rôznych typov a využiteľných doplnkov k postieľkam. Zvážte všetky svoje možnosti, efektívne riešenia či potreby, ktoré chcete postieľkou pre svoje bábätko jednoznačne zabezpečiť.

Zdroje:

https://www.accc.gov.au/system/files/Cot%20safety%20-%20safety%20alert.pdf

https://www.healthpromotion.ie/hp-files/docs/HPM00078.pdf

About Tanaya J.

Volám sa Tatiana a milujem písanie z oblasti životného štýlu, zdravia a starostlivosti o deti. Vyštudovala som masmediálne štúdiá a pri svojej práci sa snažím čerpať z odborných a kvalitných zdrojov. Čitateľom chcem ponúknuť hodnotný a prijateľný obsah. Nepíšem len o tom peknom, ale o všetkom, čo život s deťmi prináša.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené