Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

Dokrmovať inak ako umelým mliekom!

Dokrmovanie bábätiek je tak široká oblasť, až sa ju budeme snažiť zúžiť na minimum. Na to však potrebujeme pevnú vôľu hrdých dojčiacich žien, ktoré sa k tejto alternatíve uchýlia až ako k poslednej. Nič nenahradí telesný kontakt matky a bábätka tak, ako to umožňuje uvoľňujúce a zdraviu prospešné dojčenie. Súčasná doba je natoľko uponáhľaná, že často tieto okamihy predbehneme skôr, než sa nám vôbec naskytne príležitosť vychutnať si ich.

Dojčenie sa môže na istý čas pre matku aj dieťa komplikovať z dôvodu vzájomného odlúčenia či zhoršeného zdravotného stavu. Dokým ste stále v pôrodnici a bábätko sa neprisáva, respektíve prebieha to zdĺhavo, nepohodlne či bolestivo, poraďte sa so zdravotným personálom, aké sú pre vás oboch najlepšie alternatívy. Tá najlepšia je rozhodne zmena v spôsobe prisávania, polohovania a udržiavania vzájomnej telesnej blízkosti. Tak či tak, nahradiť dojčenie sa najprv pokúste vynaložením väčšieho úsilia v podpore tvorby mlieka na strane matky a sacieho reflexu u dieťatka.

Ďalšou rozšírenou mienkou medzi dojčiacimi ženami je, že dokrmovať sa v domácich podmienkach dá len umelým mliekom. Z prostredia pôrodníc je známe napríklad dokrmovanie roztokom glukózy. Aj doma pri dokrmovaní treba využiť všetky výhody, ktoré moderná doba ponúka. Jednou z nich sú aj pravidelné konzultácie s laktačnou poradkyňou, ktorá vás pri dojčení a polohovaní dokáže usmerniť tak, aby ste sa umelým náhradám materského mlieka vyhýbali čo najdlhšie. Prirodzená a najkrajšia podpora tvorby materského mlieka spočíva v láske. Na tú neexistuje žiadny recept, len čo najviac času stráviť v tesnej blízkosti pri svojom bábätku. Tým sa rovnako zefektívni aj vyplavovanie hormónu lásky a puta – oxytocínu, ktorý má vplyv na vypudzovanie mlieka zo žľazy. Chceme vám naznačiť, že aj pri dokrmovaní je najideálnejšie siahnuť po alternatíve – dokrmovať materským mliekom pri prsníku. Dnes sa dá uplatniť aj možnosť darcovského mlieka z mliečnych bánk, čo je stále prospešnejšie ako umelé náhrady.

Aj pri dokrmovaní materským mliekom musíte rozlišovať medzi schopnosťami, respektíve aktuálnym vývinom sacieho reflexu u bábätka. Za predpokladu, že sa bábätko prisáva na prsník, pri dokrmovaní môžete použiť cievku a zásobník. Vyznieva to dosť odpudzujúco, no ani dieťatko, ani mamička nebudú pri tejto forme dokrmovania nijako ohrozované. Tým sa jednoducho dokáže zvýšiť príjem mlieka a u mamičky sa naďalej podporuje jeho tvorba, keďže dieťa zostáva pri prsníku. Cievkou sa mlieko privádza zo zásobníka na prsník, a tak jedným ťahom prehltáva mliečko z prsníka aj z hadičky. Takúto cievku so zásobníkom si dokážete zostrojiť aj doma. Lepšie a bezpečnejšie je však zakúpiť si tento špeciálny doplnkový systém na dokrmovanie pod názvom suplementor. Týmto systémom sa podporuje sanie u dieťatka, stimulácia hypofýzy a vyplavovanie hormónov prolaktín a oxytocín u dojčiacej matky. Takto sa najčastejšie dokrmujú spavé deti, predčasne narodené deti a tie, ktoré mali nízku pôrodnú hmotnosť.

Pri bábätkách, ktoré sa neprisávajú vôbec, je možné len dokrmovanie mimo prsníka, a to metódou po prste. Potrebujeme k tomu striekačku s mäkkou hadičkou, respektíve cievkou. Metódou vloženia prsta na horné podnebie ústnej dutiny sa tak podporuje sací reflex. Prst sa má podnebia dotýkať bruškom a k nemu má byť priložená cievka. Táto metóda sa často kombinuje aj s postupným prikladaním k prsníku, aby sa prisavániu dieťa lepšie naučilo. Ďalšie spôsoby, ako dieťatko dokrmovať mimo prsníka, prebiehajú pomocou lyžičky, pohárika či menšej odmerky. Tie stačí priložiť bábätku k spodnej pere a mliečko si tak bude jazýčkom jednoducho naberať.

Zdroj: www.breastfeedinginc.ca

Foto: pixabay.com

About Tanaya J.

Volám sa Tatiana a milujem písanie z oblasti životného štýlu, zdravia a starostlivosti o deti. Vyštudovala som masmediálne štúdiá a pri svojej práci sa snažím čerpať z odborných a kvalitných zdrojov. Čitateľom chcem ponúknuť hodnotný a prijateľný obsah. Nepíšem len o tom peknom, ale o všetkom, čo život s deťmi prináša.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené