„Čakáte dvojčatá!“ Veta, ktorá poteší, ale v tom istom momente podľahne budúca mamička strachu a obavám. Obáva sa, že nebude schopná rozdeliť vlastné sily medzi dve bábätká. Obidve ju totiž budú potrebovať rovnako často a intenzívne. Každé z nich bude mať vlastné potreby, rytmus spánku a dĺžku kŕmenia. Tomu všetkému bude musieť mamička okamžite porozumieť! Nečaká ju jednoduché, ale zato nádherné a silne emotívne obdobie. Obdobie, ktoré sa nedá ničím iným nahradiť, ani vyvážiť. Vážme si preto tento dvojnásobný dar. Od prírody, od Boha? Predovšetkým z lásky!
Už samotné obdobie tehotenstva bude pre túto ženu komplikované. Nosiť pod srdcom jedno a dve deti – tento rozdiel sa prejaví v samotnej váhe, respektíve záťaži. Vo vyššom štádiu tehotenstva budú silnieť bolesti v podbruší, bolesti chrbtice a hrozí aj väčšie riziko opuchu nôh. Tehotná žena sa cíti nemotorná a slabá! Žena v očakávaní dvojičiek bude s pribúdajúcimi týždňami dvojnásobne viac slabnúť a o to s väčšou fyzickou podporou závisieť od okolia. Každé tehotenstvo môže mať rýchlejší priebeh a predčasné ukončenie. Pri dvojčatách toto riziko narastá viac. V poslednom štádiu tehotenstva zväčša bývajú tieto budúce mamičky v nemocniciach pod odborným lekárskym dohľadom. Kontrolujú sa pohyby, odozvy srdca a celkový prenatálny vývoj obidvoch bábätiek.
Pri dvojčatách sa treba pripraviť na možný predčasný pôrod a sekciu. Bábätká sú potom umiestnené v inkubátore a pod dohľadom neonatológov. Aj tu sa zvyšuje riziko dlhodobejšieho odlúčenia bábätiek od matky. Zdravotný stav bábätiek sa taktiež bude vyvíjať individuálne. Zatiaľ čo jedno môže prospievať, druhé možno bude o život bojovať! Nič sa však nedá zovšeobecňovať. To, čo môže platiť na jeden pár dvojčiat, môže byť úplne cudzie pre ďalších dvadsať. Berte svoje dvojčatá ako jedinečné, respektíve dvakrát jedinečné! O to viac, ak budú dvojvaječné a rozdielneho pohlavia. Ale ani jednovaječné nebudú absolútne totožné. Jedno z nich bude možno viac ospalé, druhé hravé a rado bude vnímať všetko, čo sa navôkol deje. Jedno z nich sa okamžite prisaje, druhé si možno zvykne na dojčenskú fľašu a cumlík. Jedno však platí na všetky bábätká rovnako – kŕmenie v pravidelných, zo začiatku ôsmich až dvanástich dávkach za deň!
Dvakrát viac plienok, kŕmenia a nosenia?
Nedávajte bezprostredne do súvisu narodenie dvojčiat s komplikovaným a náročným materským obdobím. Zbytočne sa tak vystavíte stresu, ktorý môže byť vo vašej situácii absolútne bezpredmetný. Bezpredmetný bude, ak sa na dané obdobie začnete pripravovať už v tehotenstve. Vyhľadávajte špecializované kurzy, konzultujte otázky dojčenia a primárnej starostlivosti s pediatrami a školenými laktačnými poradkyňami. Pri dvojčatách, ktoré sa narodia predčasne, respektíve sekciou, bude náročnejšie zahájiť tvorbu mlieka a samotné dojčenie. Môže to komplikovať jednak samotný zdravotný stav matky, umiestnenie bábätiek do inkubátora a ich nedostatočný sací reflex. Aj za takýchto okolnosti, nezvažujte umelé príkrmy a bábätká výlučne dojčite, respektíve mliečko aspoň odsávajte. Tak ako sa dá nosiť a kolísať dve bábätká naraz, tak je to aj so samotným dojčením. Vnímajte ich potreby samostatne vzhľadom na každé jedno dieťa. Ak jedno z nich mliečko práve nepotrebuje, pokiaľ prospieva a nie je veľmi ospalé, nenarušujte jeho individuálny rytmus. Ako však ponúknuť prsník obidvom bábätkám naraz?
Dvojčatá dojčite so všetkým úsilím a odhodlaním. Nepodliehajte panike ani presvedčeniu, že sa to nedá. Situáciu si v danom období nezľahčujte umelými príkrmami, cumlíkmi ani detskými fľaštičkami, pretože nastane obdobie, keď to budete vnímať ako problém. Ak sa budete zotavovať po sekcii, chvíľku to potrvá. Musíte sa dostať do optimálnej fyzickej kondície, ale o to krajší pohľad nastane, ak v jednom okamihu nakŕmite obidve bábätká naraz.
Reagujte na ich zmeny v prisávaní a celkovom dojčení za rozdielnych polôh a techník dojčenia. Bábätká sa jednoducho musia samy chcieť prisať. Nenúťte ich, bezpečnú citovú väzbu treba budovať postupne a s láskou. Dojčenie môže byť komplikovanejšie, preto musíte dbať aj na vlastné pohodlie a pozitívne vnímanie danej situácie. Väčšinou si mamičky pomáhajú vankúšmi na dojčenie. Matka a bábätká sa najčastejšie cítia pohodlne pri osvojení bočnej, futbalovej polohy. Ak bábätká dojčíte naraz, šetríte svojím časom a podporujete vzájomné väzby medzi deťmi a medzi deťmi a matkou.
Je to emočne silnejšie puto. Bábätká sa možno naučia piť každé z jedného prsníka, alebo im bude viac vyhovovať striedanie prsníkov. To, ktoré saje viac, podporuje spustenie let-down reflexu. Naopak, to z dvojčiat, ktoré bude mať s prisávaním a pitím mliečka väčšie problémy, oveľa viac bude potrebovať zmenu polôh a prsníkov. S bábätkami počas dojčenia udržiavajte očný kontakt, prihovárajte sa im a jemne ich kolíšte. Možno budú pri dojčení potrebovať dlhšie pauzy. Nechajte ich odgrgnúť a samotné reagovať na opätovné ponúknutie prsníka.
Zdroj: www.todaysparent.com
Foto: pixabay.com