Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

Hygiena a starostlivosť o prsia počas dojčenia

Krása ženských pŕs je opisovaná v nejednom románe, piesni či milostnej básni. Sú jemné, citlivé a dieťaťu poskytujú prirodzené bezpečie a istotu. Narodením bábätka sa vaša pozornosť a starostlivosť o prsné bradavky podstatne znásobí. Predovšetkým sa treba zamerať na hygienické postupy, ktorými jednak neublížite ani prsiam, ani nenarušíte kvalitu dojčenia.

Dojčenie je tou najkvalitnejšou a najprirodzenejšou formou výživy pre bábätko. Tento nádherný okamih prisatia a kŕmenia dokáže precítiť nielen dojčiaca matka, ale aj malé a bezbranné dieťatko v náručí. Tieto materinské okamihy si preto treba nesmierne vážiť a pripisovať im veľký význam. Na dojčenie sa pripravujte už v období tehotenstva. Dbajte predovšetkým na to, aby ste sa pravidelne a výživne stravovali. Dostatočne relaxujte a všetky rušivé vplyvy vo vašom blízkom okolí jednoducho eliminujte. Sústreďte sa na to, že o pár mesiacov privediete na svet svoje dieťatko. Budete ho kŕmiť, prebaľovať, ale aj niekoľkokrát bdieť nad jeho postieľkou. V dôsledku týchto zlomových okamihov sa pre vás bežné ženské záležitosti zrazu stanú luxusom, na ktorý vám nie vždy zvýši času. Aj takéto momenty so sebou prináša materstvo.

Prsia sú pre ženu intimitou, s ktorou sa zdôverujeme len pri vážnych zdravotných alebo estetických dôvodoch. Intímne záležitosti ohľadom prsníkov, respektíve prsných bradaviek, je nutné riešiť aj pri najmenšej zmene či bolesti. A o to viac, ak ste dojčiacou matkou. Tým ohrozujete nielen seba, ale dokážete takto obmedziť aj kvalitu a frekvenciu dojčenia. Zásady správnej starostlivosti a hygieny počas dojčenia sa preto stávajú vrcholnými témami už tehotných žien. V čase, keď budete s bábätkom v pôrodnici, vás o základných hygienických metódach poučia. Ďalej je to už len na vašom svedomí a zodpovednosti, koľko času venujete zdraviu a kráse vašich pŕs.

Ženy sa ani po pôrode nechcú vzdať svojej krásnej siluety a pevných pŕs. Efektívnou starostlivosťou sa dá docieliť všetko. Môžete spokojne dojčiť, pýšiť sa upraveným vzhľadom a formovať svoju postavu k vytúženým krivkám. Nič neunáhlite a zbytočne nepreceňujte svoje možnosti. Začnite základnými hygienickými pravidlami a všetkému ostatnému nechajte voľný priebeh.

Základné zásady v starostlivosti o prsia počas dojčenia

Prsné bradavky prechádzajú rôznymi zmenami už v tehotenstve, po prvých kvapkách materinského mlieka a dojčením sa vaša starostlivosť musí radikálne zefektívniť. Prsia nezaťažujte žiadnym priliehavým oblečením. Uprednostňujte špeciálne navrhnuté podprsenky pre dojčiace ženy. Sú vyrobené z jemných a priedušných vlákien, zabezpečujú ľahší a pohodlnejší prístup k prsiam. Počas dojčenia tak nebudete cítiť žiadne nepríjemné otlaky či zárezy spôsobené nevhodným oblečením. Pred každým dojčením si prsia opláchnite pod vlažnou vodou. Ak si zakladáte na kozmetických prípravkoch, preferujte len špeciálne navrhnuté a pre potreby dojčiacich žien. Parfumovaná kozmetika dokáže vyvolať rôzne svrbivé, alergické reakcie, čím možno znehodnotiť kvalitu materského mlieka a celkový priebeh dojčenia.

Bradavky po opláchnutí čistou vodou len jemne osušte. Na každú malú ranku na prsiach najprv skúste aplikovať pár kvapiek materského mlieka. To dokáže mnoho liečivých zázrakov. Pri veľmi citlivých či suchých prsných bradavkách sa odporúča hojivý čistý olivový olej alebo masť z prírodného lanolínu. Použitie akýchkoľvek kozmetických prípravkov počas dojčenia konzultujte predovšetkým s lekárom. Mastný filter na povrchu prsnej bradavky po použití krému môže viac či menej ovplyvniť kvalitu mlieka a prisatie bábätka. Prsia udržiavajte v suchu. Do podprseniek si vkladajte jednorazové vložky. Po každom dojčení ich nechávajte prirodzene usušiť. Pár minút voľnosti a jemnej masáže plných pŕs bude pre unavenú dojčiacu matku skutočným relaxom.

Dojčenie verzus cvičenie?

Ak sa po pôrode chcete urýchlene dostať do formy, zvážte, čo je z vášho aeróbneho plánu vhodné aj pre dojčiacu ženu. Možno budete sklamaná, ale nad svoje vytrvalostné možnosti sa v období dojčenia rozhodne nedostanete. Počas cvičenia sa z tela odplavuje množstvo látok, ako napríklad aj kyselina mliečna. V dôsledku toho sa môže zmeniť chuť mlieka. Dieťa možno bude skôr odmietať ako prijímať prsník matky-športovkyne. To však neznamená, že so športom a zdravým životným štýlom máte prestať. Nezaťažujte predovšetkým hrudné svalstvo, cvičte výlučne len v miernej intenzite. V období dojčenia skôr bicyklujte, plávajte a uprednostňujte prechádzky. Dojčiaca žena je tou najkrajšou a najobetavejšou zároveň.

Zdroje: 1. https://www.nursingtimes.net

2. https://www.motherhood.com

About Tanaya J.

Volám sa Tatiana a milujem písanie z oblasti životného štýlu, zdravia a starostlivosti o deti. Vyštudovala som masmediálne štúdiá a pri svojej práci sa snažím čerpať z odborných a kvalitných zdrojov. Čitateľom chcem ponúknuť hodnotný a prijateľný obsah. Nepíšem len o tom peknom, ale o všetkom, čo život s deťmi prináša.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené