Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

Keď sa z dojčenia stáva hororový zážitok: bolesť pŕs a bradaviek

“Horšia ako pôrod” – presne tak opisujú niektoré mamičky bolesť bradaviek a prsníkov spôsobenú kojením. Radí sa k jedným z tých najhorších (poškodené bradavky sú kvôli častému dojčeniu neustále namáhané a ťažko hoja) a aj napriek tomu sa ju matky snažia pretrpieť a berú ju len ako nepríjemnú daň za to, že im bolo umožnené mať toto ušľachtilé poslanie. Tým štastnejším bolesť bradaviek nehovorí vôbec nič, avšak podľa štúdií ju väčšina žien počas dojčenia v určitej miere zažíje. Ako však rozlíšiť prechodnú bolesť od vážnych problémov?

Naučte sa rozoznávať typy bolestí:

  • Typická “prechodná” bolesť bradaviek – trvá maximálne 30 sekúnd. Matky ju často opisujú ako miernu bolesť alebo nepríjemné pocity, čo je však ovplyvnené prahom citlivosti každej z nich. Bolesť by nemala pretrvávať počas celého kŕmenia a už vôbec by sa nemala objavovať medzi jednotlivými kojeniami. Bolesť zvyčajne vrcholí okolo tretieho dňa po pôrode a zaniká do dvoch týždňov. Nedochádza k poškodeniu kože – k trhlinkám, pľuzgierom alebo ku krvácaniu. Vaša bradavka by mala vyzerať rovnako pred dojčením ako po.
  • Intenzívna, neznesiteľná bolesť – pretrváva počas celého kŕmenia aj medzi jednotlivými kojeniami. Dochádza k poškodeniu pokožky, vytvarajú sa trhlinky, pľuzgiery, môže sa objaviť aj krvácanie. Ak Vás trápi hociktorý z hore uvedených syndrómov, vyhľadajte pomoc. Môže sa jednať aj o infekciu, ktorou následne môžte nakaziť aj kŕmiace sa bábätko. Ak prežívate bolesť, ktorá značne obmedzuje kŕmenie Vášho dieťaťa alebo máte prasknuté, krvácajúce bradavky nepovažujte to za “daň za kojenie” ale za zdravotný problém, ktorý treba čo najskôr vyriešiť! Neznamená to, že robíte niečo zle – existuje veľa príčin, od anatomických problémov po infekcie preto neváhajte osloviť laktačnú poradkyňu vo Vašom okolí s prosbou o pomoc. 

Boľavým bradavkám sa dá predchádzať prevenciou. Naštudujte si všetky potrebné informácie pred pôrodom, skontaktujte sa s laktačnou poradkyňou alebo navštíte predpôrodnú podpornú skupinu. Odpozorujte si ako sa bábätká dojčia a naučte sa ako vyzerá správne prisatie. Práve správne prisatie (prelink) bábätka je základom prevencie bolestivosti a namiesto trápenia sa si môžte naplno užívať kojenie.

Tu je niekoľko dôvodov, ktoré môžu byť príčinou bolesti:

Dochádza k bolesti na začiatku kojenia? Pár dni po pôrode, keď sa Vaše prsia naplnia materským mliekom, dochádza k ich prekrveniu a Vy máte pocit, že prsia sú doslova “naliate” a na dotyk až “kamenné”. Pre uvoľnenie dvorca a tkanív pod ním, sa využívajú metódy založené na “pozitívnom tlaku na dvorec” – intenzívne (avšak nebolestivé) zmäkčovanie reverzným tlakom (RPS = reverse pressure softening).

Pri RPS je veľmi dôležité dodržiavať hygienu čiže čisté prsty a krátke nechty (aby nedošlo k povrchovým ranám) sú nevyhnutné. Prstami sa pokryje 1-2 cm dvorca okolo celého obvodu na mieste kde sa spája s bradavkou a vyvíja sa opatrný ale pevný a trvalý tlak. Tlačí sa súvisle po dobu 1-3 minút, pri extrémnom opuchu sa doba predĺži až na 10-15 minút a podľa závažnosti sa proces opakuje. RPS sa vykonáva bezprostredne pred pokusom o priloženie alebo pred použitím odsávačky. Ak to nepôjde hneď nezúfajte, niekedy je nutné pokračovať aj niekoľko dní kým sa dostaví želaný účinok. Pokiaľ si nie ste istá postupom a tým či to robíte správne, neváhajte osloviť laktačnú poradkyňu.

  

Detailne znázornené spôsoby akými je možné vykonávať RPS.   

Vyzerá Vaša bradavka po kojení sploštene, stlačene alebo “vyžmýkane”? Je viditeľná biela čiara naprieč bradavkou? Toto je zvyčajne úkazom plytkého prisatia bábätka k bradavke. Príčina môže byť buď anatomická alebo používanie nesprávnej techniky prisatia. Klik pre Správne prisatie (prelink).

Máte poškodenú kožu (podliatiny, trhlinky, pľuzgiere či krvácajúce ranky)? Príčinou môže byť plytké prisatie k prsníku, spodná pera bábätka vtiahnutá dovnútra miesto toho aby bola vyvrátená, odtiahnutie dieťaťka od prsníka bez toho aby bolo ukončené satie, nezvyčajný tvar podnebia úst bábätka, ustupujúca brada, krátky jazyk, silné/nezvyčajné kojenie, zovretie/zaklapnutie čeluste, nezvyčajný tvar bradavky – vpáčená alebo plochá, veľmi dlhé alebo veľké bradavky.

Máte vyrážky na bradavke alebo na prsnom dvorci? Príčinou môže byť kontaktná dermatitída, ekzém či psoriáza, preto bude najlepšie ak vyhľadáte pomoc dermatológa.

Používate odsávačku? Dbajte na správny výber a používanie pretože nesprávna veľkosť, príliš rýchle sanie alebo pomalé nastavenie cyklov môžu spôsobiť poškodenie a následnú bolesť bradavky.

Objavuje sa bolesť medzi jednotlivými kojeniami? Príčinou môže byť kvasinková infekcia alebo  tzv. “vazospazmus” – syndróm bielej bradavky. Pokiaľ spozorujete aj sčervenanie prsníka a nahmatáte si hrčku, je možné, že máte mastitídu, ktorá si môže vyžadovať antibiotickú liečbu, preto vyhľadajte lekársku pomoc.

Zdroje:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené