Kolika u bábätiek: príznaky, príčiny a tipy pre rodičov
Celé mesiace tehotenstva sa nesmierne tešíte na deň, kedy privediete na svet batôžtek Vašej lásky, Vaše dieťatko. A potom sa zas neviete dočkať chvíle, kedy už budete spolu doma, a vzájomne si budete vychutnávať prítomnosť dieťatka a budete sa mu môcť naplno venovať. Celé týždne sa tešíte, čakáte na každé jeho prebudenie, na každý jeho prejav, úsmev aj plač.
… práve pravidelný plač a diskomfort dokážu potrápiť v prvých mesiacoch života nejedno bábätko! …
Ťažko by sme hľadali mamičku, ktorá by nepoznala ťažkosti s bolesťami bruška rôznej sily. Je ťažké povedať do akej miery sú tieto prejavy normálnym javom, a kedy už ide o koliku, ktorá si vyžaduje pozornosť lekára. Skutočnosťou je, že všetky deti plačú.
Je to najlepší a jediný spôsob komunikácie, ako nám vyjadria svoje potreby a ako rodičia sme biologicky naprogramovaní, aby sme reagovali, a tieto ich potreby splnili.
U detí s kolikou plač začína zrazu, náhle, bez zjavného dôvodu. Väčšina odborníkov definuje dojčenskú koliku ako stav dráždivosti sprevádzaný neutíchajúcim krikom, plačom, napínaním bruška, priťahovaním nožičiek k brušku, začervenaním v tvári. Dieťa môže zvierať päste, často zatvára oči, alebo ich naopak otvára veľmi doširoka, zvrašťuje obočie a dokonca krátko zadržuje dych. Plač sa vyskytuje každý deň zvyčajne neskoro popoludní, alebo v podvečer, ale môže to byť aj inak. Činnosť čriev sa môže zvýšiť a niekedy končí u dieťatka odchodom plynov a stolice, inokedy zase dieťa zaspí od únavy a vyčerpania. Jedlo aj spanie sú prerušované plačom.
Lekári zvyčajne diagnostikujú detskú koliku na základe „pravidiel troch“, ak trvajú vyššie uvedené ťažkosti u dieťatka:
- viac než 3 hodiny denne
- viac než 3 dni v týždni
- 3 až viac týždňov za sebou
Aký je rozdiel medzi plačom z koliky a obyčajným plačom?
Rozdiel medzi kolikou a bežným plačom je taký, že dieťa sa zdá byť nepríjemné, a plač sa zmení na kričanie, ktoré je dlhotrvajúce, urgentné, naliehavé.
Čo spôsobuje koliku?
Presná príčina vzniku koliky nie je známa, avšak experti tvrdia, že nie je ani výsledkom genetiky, alebo čohokoľvek, čo sa stalo počas tehotenstva, alebo pôrodu. Taktiež nie je pravda, že chlapci trpia kolikami viac ako dievčatá.
Existuje niekoľko teórií o možných príčinách koliky:
1. Nadmerné stimuly.
Novorodenci majú zabudovaný mechanizmus, ktorý im umožňuje spať a jesť bez toho, aby ich rušilo prostredie. Okolo prvého mesiaca však tento mechanizmus zmizne – takže deti sú citlivejšie na podnety v ich okolí. Počas dňa sú zahltené množstvom nových pocitov, a na uvoľnenie stresu jednoducho plačú.
2. Nezrelý tráviaci systém.
Trávenie jedla je veľkou úlohou pre úplne nový gastrointestinálny systém dieťaťa. Výsledkom je, že potraviny môžu prechádzať príliš rýchlo a úplne sa nestrávia, čo vedie k bolestiam od nahromadených plynov v črevách.
3. Detská refluxná kyselina.
Výskum zistil, že deti s GERD (gastroezofageálna refluxná choroba) trpia tiež kolikou. Dobrou správou je, že väčšina detí vyrastie s GERD do 1 roka a kolika zvyčajne odchádza dávno predtým.
4. Potravinové alergie alebo citlivosť.
Niektorí odborníci sa domnievajú, že kolika je výsledkom alergie na mliečnu bielkovinu (alebo intoleranciu laktózy) u detí umelo vyživovaných. Menej zriedkavo môže byť kolika reakciou na konkrétne potraviny v matkinej strave u dojčených detí. Tieto alergie alebo citlivosť môžu spôsobiť kolickú bolesť bruška.
5. Expozícia tabaku.
Niekoľko štúdií ukazuje, že mamičky, ktoré fajčia počas tehotenstva alebo po ňom, majú väčšiu pravdepodobnosť, že ich deti budú trpieť kolikou. Preto radšej nefajčite a ani nenechajte niekoho iného fajčiť v prítomnosti Vášho dieťaťa.
Americká pediatrická akadémia odporúča rodičom bábätiek s kolikou, aby dodržiavali tieto pravidlá:
- Ak kojíte, treba vyradiť zo stravy mlieko a mliečne výrobky, kofeín, cibuľu, kapustu, karfiol, kyslé citrusové plody, alergénne potraviny (sója, pšenica, vajcia, arašidy, orechy, ryby), a ďalšie dráždivé látky.
- Ak je dieťa umelo vyživované, treba zvoliť hypoalergénne mlieko. Pokiaľ by príčinou diskomfortu dieťaťa bola potravinová senzitivita, problémy s kolikou by sa mali do 1 – 2 dní zmierniť.
- Používajte pomôcky na nosenie dieťatka, nakoľko pohyb a blízky telesný kontakt, dieťatko ukľudní.
- Hojdajte dieťa, môžete pustiť aj vysávač vo vedľajšej miestnosti, alebo sa zdržujte v blízkosti, kde je počuť zvuk z práčky, alebo sušičky. Tento rytmický zvuk môže pomôcť dieťaťu zaspať. V žiadnom prípade dieťa neukladajte na pračku!
- Položte si dieťa bruškom do lona a jemne mu hladkajte chrbátik, alebo vzpriamene s bruškom na ramene, kedy jeho bruško spočíva na ruke. Tlak na bruško mu môže uľaviť od bolesti. Takisto i samotný dotyk môže byť veľmi utišujúci pre matku aj pre dieťa.
- Dieťa môžete zabaliť do zavinovačky, cíti sa v nej bezpečne a je v teple.
- Ak je jeden z rodičov fajčiar, mal by obmedziť fajčenie, alebo fajčiť vo vonkajších priestoroch.
- Ak ste úzkostlivá, v strese, skúste dať dieťa na starosť niekomu z rodiny na 1 – 2hod, vy zatiaľ venujte čas sebe napr. formou prechádzky.
- Aj cumlík môže byť nápomocný v čase koliky a môže priniesť úľavu a ukľudnenie.
- Vytvorte pokoj. Snažte sa o vytvorenie pokojného prostredia, stlmte svetlá, rozprávajte, alebo spievajte v upokojujúcich tónoch (alebo nehovorte vôbec) a udržiavajte rôzne šumy, zvuky, vnemy na minimum.
- Obmedzte počet návštev a sledujte, ako Vaše dieťa reaguje na určité podnety. Vyhýbajte sa všetkým podnetom, ktoré sú príliš rušivé.
- Rýchlo reagovať. Plač je jediný spôsob komunikácie a vyjadrením potrieb dieťaťa. Štúdie ukazujú, že rýchle reagovanie na výkrik Vášho dieťaťa zníži jeho plač v dlhodobom horizonte.
Pamätajte si, že by ste nikdy nemali dať svojmu dieťaťu žiadne lieky, rastlinné ani iné, bez toho, aby ste sa najprv porozprávali s pediatrom. A taktiež je potrebná konzultácia s lekárom predtým, ako urobíte dôležité zmeny vo Vašej strave alebo u dieťatka.
Zdroje: https://www.whattoexpect.com/first-year/health-and-safety/what-is-colic/
https://www.solen.cz/pdfs/ped/2010/04/06.pdf