Mastitída je zápalové ochorenie prsníka, ktoré sa väčšinou vyskytuje u dojčiacich žien, ale môže sa vyskytnúť i u nedojčiacich žien, malých detí oboch pohlaví, ale i u mužov.
U dojčiacich žien existujú dve hlavné príčiny vzniku mastitídy:
- Zanesený mliečny kanálik – keď mlieko nie je dostatočne vyprázdnené z prsníka, môže sa stať, že sa niektorý z mliekovodov môže upchať. Tým, že mlieko nie je schopné vytekať z prsníka, hromadí sa, a vytvára jemné hrudky. Pokiaľ nie sú hrudky odstránené v priebehu niekoľkých hodín, môžu sa vytvoriť klasické symptómy mastitídy.
- Baktérie vstupujúce do Vášho prsníka – baktérie z povrchu pokožky Vášho tela a dieťaťa v ústach, môžu vstúpiť do mliečnych kanálov cez trhlinu v koži bradavky, alebo cez otvor pre mlieko.Stagnujúce mlieko v prsníku, ktoré nie je vyprázdnené, poskytuje živnú pôdu pre baktérie.
Príznaky mastitídy:
- opuchnuté prsia
- prítomnosť jedného, alebo viacerých hrudiek v prsníku
- teplé, alebo horúce prsia na dotyk
- bolesť prsníka, alebo pálenie nepretržite, alebo počas dojčenia
- červená koža, niekedy v klinovitom vzore
- príznaky podobné chrípke, ako je zimnica, alebo únava
- horúčka 38°C a viac
Ako odlíšiť mastitídu od zanesených mliečnych kanálikov?
Zablokovaný mliekovod vyzerá ako bolestivá, opuchnutá, zatvrdnutá hrča v prsníku, pokožka v okolí zablokovaného mliekovodu je často dosť červená, podobne ako pri mastitíde, ale menej intenzívne. Upchaté a zablokované mliekovody netreba liečiť antibiotikami, kým mastitída si často, ale nie vždy vyžaduje antibiotickú liečbu.
Mastitída sa zvyčajne spája s horúčkou, ale aj intenzívnejšou bolesťou. Nie je však vždy jednoduché rozlíšiť, či ide o miernu mastitídu, alebo silne zablokovaný mliekovod. Oboje sa spája s bolestivou hrčou v prsníku.
Hlavnou príčinou tohto stavu je nedostatočné vyprázdňovanie prsníka, ktoré tak ako pri väčšine problémov s dojčením, je primárne spôsobené nesprávnym prisatím bábätka. Preto, ak hovoríme o prevencii zablokovaného mliekovodu, alebo zápalu prsníka, správne prisatie je kľúčovým krokom pri dojčení.
Zriedkavá, ale možná komplikácia mastitídy – absces
Príležitostne môže mastitídu komplikovať tzv. absces, čo je dutina vyplnená hnisom.Vtomto prípade nie je potrebné prestať s dojčením, ani na postihnutej strane. Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. V minulosti každý absces bol ošetrený chirurgicky tzv. drenážou, v súčasnosti sa vykonáva opakovaná aspirácia ihlou, alebo drenáž pod rádiografickou kontrolou, ktoré oveľa menej prekážajú pri dojčení.
Kto je ohrozený vznikom mastitídy?
Štúdie ukazujú, že až jedna tretina (ale zvyčajne menej ako 10 percent) žien môže mať mastitídu, pričom väčšina symptómov sa vyskytuje v prvých troch mesiacoch dojčenia. Niektoré mamičky sú zraniteľnejšie ako iné, v závislosti od niekoľkých faktorov:
- Vek – Ženy vo veku 21 až 35 rokov sú náchylnejšie k vzniku mastitídy, pričom najvyššie riziko majú ženy vo veku od 30 do 34 rokov.
- História – Štúdie ukázali, že 40 až 54 percent žien, ktoré predtým mali mastitídu, majú väčšiu pravdepodobnosť jej opakovania. Odborníci si myslia, že by to mohlo byť výsledkom nesprávneho kojenia.
- Práca – Ak ste zamestnaná na plný úväzok mimo Vášho domova, môže sa zvýšiť riziko na vznik mastitídy. Je to preto, že dlhšie intervaly medzi kojením, ako aj nedostatok času na úplné vyprázdnenie mlieka z prsníka, môžu viesť k stagnácii mlieka.
- Poškodené tkanivo prsníka – Akékoľvek poškodenie prsného tkaniva má negatívny vplyv na výkonnosť žliaz a mliekovodov, a môže zvýšiť riziko vzniku mastitídy.
Liečba mastitídy
Vynikajúci odborník v tejto oblasti, kanadský doktor Jack Newman uvádza svoj postup liečby:
„Ak má matka príznaky vyskytujúce sa pri mastitíde dlhšie ako 24 hodín, mala by začať užívať antibiotiká.
Ak má matka príznaky kratšie ako 24 hodín, predpíšem antibiotiká, ale odporúčam matke počkať so začatím užívania.
Ak sa v priebehu nasledujúcich 8-12 hodín príznaky zhoršia (väčšia bolesť, rozšírenie začervenania, zväčšenie zatvrdnutého miesta), potom by matka mala začať užívať antibiotiká.
Ak sa v priebehu nasledujúcich 24 hodín matkin stav nezhorší, ale ani nezlepší, mala by začať užívať antibiotiká.
Ale, ak symptómy začínajú ustupovať, nie je dôvod začať užívať antibiotiká. Príznaky postupne budú miznúť a stratia sa v priebehu nasledujúcich 2 až 5 dní. Horúčka zvyčajne klesne do 24 hodín, bolesť ustúpi do 24 až 48 hodín, a zatvrdnutie prsníka v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní. Začervenanie môže pretrvávať týždeň i dlhšie. Keď sa stav raz začne zlepšovať, s antibiotikami alebo bez nich, malo by zlepšovanie napredovať.
Ak sa mastitída nevyvíja podľa tohto vzorca, navštívte lekára“.
Zdroje: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mastitis/symptoms-causes/syc-20374829
https://www.thebump.com/a/mastitis