Predčasne narodené deti sú rovnako krásne, voňavé a nežné ako aj bábätká narodené v termíne pôrodu. Ich organizmus ešte nie je natoľko vyvinutý, aby sa adaptoval na vonkajšie prostredie bez dlhodobej starostlivosti pod dohľadom neonatológov. Čo celkovú situáciu sťažuje, je vyvíjaný stres na matku. Tá si plne uvedomuje, že jej bábätko môže byť aj niekoľko desiatok hodín v ohrození života. Predčasne narodené deti zaostávajú vo vývoji za svojimi rovesníkmi.
To je asi tá najčastejšia veta, ktorá matke predčasniatka na spokojnosti rozhodne nepridáva. Každé bábätko je iné. To jednoducho treba akceptovať a viac sa zaujímať o to svoje dieťatko bez porovnávania s druhými. Matka predčasne narodeného dieťatka sa po pôrode ešte nestačí pozviechať, nabrať sily a už ju okolie informuje o vážnosti danej situácie. Ak je to odborný zdravotný personál, treba všetky informácie a rady brať s rešpektom a odhodlaním urobiť pre svoje bábätko maximum. Aj z toho najmenšieho predčasniatka môže v priebehu niekoľkých mesiacov vyrásť zdravé, silné a spokojné bábätko.
Celkový zdravotný stav a vývoj predčasne narodeného bábätka si vyžaduje postupné a dlhodobé monitorovanie životne dôležitých orgánov. Organizmus týchto bábätiek je nezrelý a z minúty na minútu sa môže všetko zmeniť. Treba však myslieť pozitívne a tak ako bábätko, aj mamičku pozitívne podporovať. Bdieť nad inkubátorom vlastného bábätka nie je tým, čo by si mamička v tú chvíľu pre svoje dieťatko omnoho viac želala. Domácemu prostrediu a pohodliu sa isto nevyrovná žiadna nemocničná izba. Obmedzenosť v súkromí a odlúčenie od bábätka komplikujú matkám všetko potešenie. Vždy sa však môžu tešiť z nádeje na plnohodnotný a zdravý život svojho dieťatka. Chce to len trpezlivosť a odhodlanie pomôcť svojmu predčasne narodenému bábätku!
Ako najideálnejšie dokáže pomôcť matka svojmu predčasne narodenému bábätku?
Predovšetkým svojou prítomnosťou, pekným slovom a pohladením. Fyzický kontakt a blízkosť matky je aj pre predčasniatko najlepšou formou v adaptácii na vonkajšie prostredie. Koho však môžeme považovať za predčasne narodené bábätko? Je to novorodenec narodený pred 38. týždňom tehotenstva. Predčasne narodené deti sa ďalej radia do niekoľkých skupín, a to v závislosti od ich pôrodnej hmotnosti či gestačného veku (vzhľadom na počet týždňov tehotenstva). Z dôvodu, že predčasne narodené deti sú vo vývoji oneskorené, teda ich orgány ešte nie sú plne funkčné, zavádza sa aj termín korigovaný vek. Vek, ktorý by mali, ak by sa narodili v riadnom termíne pôrodu.
Predčasne narodené dieťa je tak bezbranné a jemné, až sa ho mamičky boja k sebe pritúliť, respektíve priložiť k prsníku. Tieto začiatky však vôbec neprebiehajú tak ako u zrelých novorodencov. Prikladať bábätko k prsníku sa matkám umožňuje až po stabilizovaní nevyhnutných fyziologických mechanizmov. Odporúča sa začínať s prikladaním k prsníku približne medzi 30 až 31. týždňom. Zo začiatku netreba očakávať dokonalé prisatie a hltanie, ale len niekoľko okamihov s dieťaťom priloženým k prsníku.
Predčasne narodené deti nemajú tak vyvinutý sací reflex ako zrelé bábätká. Sú dosť ospalé, a preto si musíte ustrážiť jednotlivé prestávky medzi dvomi dojčeniami. Dokým ste pod nemocničným dohľadom, zdravotné sestry a laktačné poradkyne vás aj v tomto smere dokonale informujú. Nedonosené bábätká na začiatkoch dojčenia pijú málo. Často len držia bradavku a cicajú bez toho, aby naozaj prehltávali mliečko.
Takéto dojčenie si vyžaduje čas, trpezlivosť a možno aj väčšie prestávky počas jedného kŕmenia. Pri dojčení treba, samozrejme, zvoliť takú polohu, ktorá bude vyhovovať aj matke a rovnako aj dieťatku. Odporúča sa držať novorodenca v zvislej polohe, aby neprehltávalo veľa vzduchu a po dojčení si odgrglo. Výživa nedonoseným deťom (napr. aj odsaté MM) sa často podáva pomocou rôznych špeciálnych lyžičiek, kvapkadiel, sond či fliaš. Práve podávanie výživy cez fľašu treba minimalizovať. Technikou sa v mnohom líši než riadne satie z prsníka. Potom je veľmi náročné získať si záujem bábätka prikladaním k prsníku. Nielen v celkovom vývoji, ale aj v dojčení a prvých úspešných prisatiach potrebujú nedonosené bábätká čas. Doprajme im ho a tešme sa z každého úspešného dojčenia!
Zdroj: GASKINOVÁ, Ina May, 2011. Průvodce kojením. Vyd. 1. Praha: Argo, 342 s. ISBN 978-80-257-483-7