Kvalita a dĺžka spánku v značnej miere ovplyvňuje celkové emočné vypätie dojčiacej ženy. Ak si žena nedokáže vytvoriť príjemné prostredie a eliminovať všetky negatívne vplyvy, jej nespokojnosť sa odzrkadlí aj vo vzťahu k dieťaťu. Dieťa okamžite reaguje na každú citovú úzkosť a nevyrovnanosť matky. V dôsledku toho sa ľahko môžete ocitnúť v “kŕči neúspešného dojčenia“.
Nervozita na strane matky a plač dieťaťa sú tými najnevhodnejšími kombináciami pre úspešné a plnohodnotné dojčenie. V prostredí, kde s bábätkom trávite najviac času, treba myslieť na každý detail. Detailne sa zamerajte nielen na voňavú a hebkú prikrývku v postieľke, ale aj na rôzne dekoračné a priestorové riešenia. Ak ide o spokojnosť vášho dieťaťa, dokážte, že len materinská láska múry prenáša.
Dojčenie je prirodzeným a rovnako aj intímnym aktom vo vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Tieto neopakovateľné chvíle detského prisatia, kŕmenia a pohládzania sú výsledkom viacerých organizačných a aj emočných pôsobení. Dojčenie začína podliehať istým pravidlám a štruktúram v momente, keď sa u dieťaťa prejaví prvé odmietanie alebo časté a zdĺhavé prisávanie.
Najčastejšie je to zapríčinené nadobudnutou zlou sacou technikou, pri ktorej sa dieťaťu nedostáva všetko mlieko. Dôvodov, prečo dojčenie zlyháva, je hneď niekoľko. V tomto článku sa však zameriame na význam upevňovania citových väzieb a efektívne riešenia na spríjemnenie nočného dojčenia.
Každá noc má svoju moc. O to viac treba apelovať na vytvorenie príjemného prostredia pre matku a dieťa v čase nočného dojčenia!
Noc patrí spánku a relaxu bez ohľadu na vaše predchádzajúce celodenné aktivity. Ak spíme málo, alebo je narušená kvalita nášho spánkového režimu, sme nervózni, podráždení a ustavične ospalí. Tieto dôsledky sú o to intenzívnejšie, ak sa počas noci budíme. Pre niektoré dojčiace matky je práve noc ako vystrihnutá z kultového hororu. Vstávajú niekoľkokrát k dieťatku, aby ho utíšili. Ponúknu mu prsník, dúfajúc, že čochvíľa zaspí v náručí. Ak sa však vaše nočné dojčenie mení na preplakané seansy, pričom počas dňa sa podobné situácie nestávajú, treba zvážiť každý jeden nočný detail.
Jednou z odporúčaných podmienok úspešného dojčenia je aj upevňovanie tzv. vzťahovej väzby. Tú počas noci možno podporiť spaním v blízkosti dieťaťa, respektíve na spoločnej posteli. Takto si matka nielenže uľahčí a zjednoduší dojčenie, ale aj naučí dieťa nebáť sa noci. Deťom vo všeobecnosti nočné, tmavé prostredie naháňa strach. A tak blízke dotyky, rovnako aj možnosť dojčenia minimalizujú nepríjemný nočný strach z odlúčenia. Deti sa tak ľahko naučia, že spánok je niečím príjemným, pokojným.
V noci musia dojčiace matky myslieť aj na iné, praktické riešenia v danej miestnosti. Mali by sa vyvarovať ostrým nočným lampám, pretože týmto dieťaťu skôr uškodia. Rozhodne si nočným svetlom netreba vypomáhať až do svitania. Dieťa si v osvetlenej miestnosti môže ľahko zameniť deň s nocou a pre vás sa začne nepokojná nočná štafeta.
Ak počas nočného dojčenia nie je potrebné vzájomné maznanie, prihováranie sa či dlhodobé držanie v náručí, nechajte dieťa opäť pokojne zaspať. Pri nutnom prebaľovaní či utieraní uprednostňujte aj počas noci praktické organizéry na nevyhnutné detské potreby. Tak minimalizujete nepríjemný šramot po izbe.
Majte dieťa vo svojej tesnej blízkosti, alebo aspoň postieľku umiestnite hneď veľa manželskej posteli. Dieťa vašu náruč potrebuje, avšak v rámci nočného režimu skúste neodbiehať k postieľke hneď po každom zamrmlaní. Tým sa možno budete viac uberať o príjemný a tak potrebný spánok, než by ste vyhoveli potrebám dieťaťa. Nechajte mu priestor a čas na získavanie prvých pokusov o samostatné zaspávanie. Čím bude dieťa staršie, tým viac túto jeho samostatnosť oceníte!
Zdroje:
BOLEDOVIČOVÁ, M. 2007. Prostriedky rozvoja a podpory efektívneho dojčenia. 1. vyd. Martin: Osveta, 2007. s. 103. ISBN 978 – 80 – 8063 – 264 –
motherandbaby.co.uk
https://www.parents.com/baby/sleep/issues/getting-baby-to-sleep-through-the-night/