Pre správnu funkciu kože u novorodencov a dojčiat je veľmi dôležité udržiavanie kože v suchu a v čistote. Koža novorodenca je tenšia s nevyzretým kožným imunitným systémom, nedokonalou termoreguláciou, a preto je náchylnejšia na poškodenie.
Čo je plienková dermatitída?
Plienková dermatitída, tiež nazývaná plienková vyrážka, je najčastejšou kožnou erupciou u dojčiat a batoliat. Vo väčšine prípadov je plienková dermatitída typom kontaktnej dermatitídy. To znamená, že pokožka je zapálená kontaktom s určitými látkami. Zvyčajne sa vyskytuje na povrchoch kože, ktoré sú v priamom kontakte s plienkou, vrátane zadku, dolnej časti brucha, pohlavných orgánov a horných stehien. Vyskytuje sa u detí vo veku od 9 do 12 mesiacov, ale môže vzniknúť aj počas prvých dvoch mesiacov života.
Čo spôsobuje dermatitídu?
Podráždenie stolicou a močom – dlhodobé pôsobenie mokrej plienky môže podráždiť citlivú pokožku dieťaťa. Hlavne redšia stolica a hnačka sú viac dráždivé ako moč.
Odieranie, trenie – niektoré plienky alebo oblečenie, môžu dráždiť pokožku do takej miery, že vzniknú vyrážky. Na mieste odierania vznikajú rany a vriedky, do ktorých sa dostáva infekcia, a proces sa rozšíri do zdravých oblastí pokožky.
Seboroická plienková dermatitída – bežný, chronický stav kože, ktorý môže ovplyvniť oblasť v okolí plienky, ako aj iné miesta na tele.
Alergická dermatitída – typ dermatitídy, ktorý môže byť spôsobený mydlami a čistiacimi prostriedkami alebo plienkou, zriedkavo sa vyskytuje v prvých dvoch rokoch života.
Podráždenie z nového produktu – koža dieťaťa môže reagovať na detské obrúsky, novú značku jednorazových plienok alebo na čistiaci prostriedok, bielidlo, zmäkčovač tkanín používaný na pranie látkových plienok. Medzi ďalšie látky, ktoré môžu problém spôsobiť, patria prísady, ktoré sa nachádzajú v niektorých detských krémoch, práškoch a olejoch.
Bakteriálna alebo kvasinková (hubová) infekcia – čo sa začína ako jednoduchá infekcia kože, sa môže rozšíriť do okolitého zdravého tkaniva. Oblasť pokrytá plienkou – zadok, stehná a pohlavné orgány – sú obzvlášť zraniteľné, pretože pokožka je v týchto miestach teplá a vlhká, čo je ideálnym miestom pre baktérie a kvasinky.
Zavádzanie nových potravín – hlavne pri prechode stravy z mliečnej na pevnú. Taktiež u detí, ktoré sú umelo vyživované, môže vzniknúť podráždenie okolo konečníka, pretože ich stolica má viac alkalickú kompozíciu. Ak je dieťa dojčené, môže vyvolať plienkovú vyrážku aj jedlo, ktoré mamička skonzumovala.
Citlivá pokožka – deti s ochoreniami kože, ako je atopická dermatitída alebo seboroická dermatitída (ekzém), môžu mať väčšiu pravdepodobnosť vzniku plienkovej dermatitídy. Avšak podráždenú pokožku atopickej dermatitídy a ekzému postihuje v prvom rade oblasti iné, ako oblasť plienky.
Používanie antibiotík – keď dieťa užíva antibiotiká, baktérie, ktoré udržiavajú kvasinkový rast v kontrole, môžu byť vyčerpané, čo má za následok plienkovú vyrážku. Používanie antibiotík tiež zvyšuje riziko hnačky. Dojčené deti, ktorých matky užívajú antibiotiká, sú tiež vystavené zvýšenému riziku plienkovej dermatitídy. Okrem vyššie uvedeného sú najčastejšou príčinou plienkovej dermatitídy chyby pri vykonávaní hygienických postupov. Podvýživa je v niektorých prípadoch tiež schopná vyvolať prejavy dermatitídy.
Príznaky dermatitídy
- malé rany, trhliny, vredy, ktoré sú najčastejšie mokré, koža okolo nich je červená, opuchnutá, podráždená
- malé papule (pľuzgiere), ktoré nakoniec prasknú, na ich mieste sú veľmi svrbiace mokré škvrny
- v niektorých prípadoch sa plienková dermatitída naopak prejavuje nadmerným odlupovaním kože
- postupne sa na mieste erózií vytvárajú krusty, ktoré sa ťažko liečia, pretože rany sú neustále vlhké
Všetky tieto prejavy dieťaťu prinášajú obrovské nepohodlie. Často plače, odmieta jesť, nespí dobre. Typicky sa teplota u detí s plienkovou dermatitídou nezvyšuje, ale pri bakteriálnej infekcii, môže mať dieťa horúčku.
Dermatitída v tvare „Y“ alebo „W“
Dermatitída na konvexitách „dermatitída tvaru „W“ je najčastejší typ a vzniká pôsobením fyzikálnych javov – trenie plienky, utesnenie s prítomnosťou stolice, či moču (konvexity – povrch kože, ktorý je v kontakte s plienkou), začína na zadočku a po niekoľkých dňoch prejde do klasickej dermatitídy v tvare „W“. Nevyskytuje sa v hlbokých záhyboch kože.
Dermatitída v záhyboch „dermatitída tvaru „Y“ – tento typ je infekčného pôvodu. Začína v záhyboch (výborné médium pre rast mikroorganizmov), a šíri sa na konvexity. V záhyboch sa objavuje erytém (sčervenanie pokožky) spolu s mokvaním, belavé povlaky v záhyboch poukazujú na infekciu Candidou albicans.
Prevencia plienkovej dermatitídy
- Najlepším spôsobom je udržiavať pokožku pod plienkou čistú a suchú. Niekoľko jednoduchých stratégií môže pomôcť znížiť pravdepodobnosť vzniku vyrážky:
- Základom prevencie zaparenín je starostlivé očistenie kože od zvyškov stolice pod tečúcou vodou, alebo čistiacimi obrúskami. Nepoužívajte utierky s alkoholom, alebo vôňou.
- Nevhodné je používanie detergentných mydiel. Ak chcete použiť mydlo, vyberte jemné, bez vône.
- Pri prebaľovaní by sa mal nechať zadoček chvíľu voľný, a osušená koža by sa mala ošetriť ochrannou masťou určenou pod plienky, alebo masťou proti zapareninám (Bepanthen ung., Sudocrem crm., pasta s rybím olejom). Môžeme použiť aj zinkovú pastu, alebo iné zložky, ktoré zvyšujú obranyschopnosť kože. Zásyp sa na podráždenú a zvlášť vlhkú pokožku nehodí. Nevhodné sú i masti, ktoré zabraňujú prístupu vzduchu k pokožke.
- Plienky by sa mali vymieňať bábätku často, aspoň 7x denne, u novorodencov ešte častejšie. Aj pri používaní kvalitných jednorazových plienok sa musí dieťa prebaľovať často, a aspoň 1x aj počas noci. Kvalitné plienky by mali zaistiť prúdenie vzduchu k povrchu kože, a mali by byť primerane veľké, aby v nich dieťa nebolo utiahnuté a obmedzené v pohybe.
- Tesné plienky zabraňujú prúdeniu vzduchu do oblasti plienky, čo vytvára vlhké prostredie priaznivé pre vznik vyrážky. Pevné plienky môžu tiež spôsobiť poškodenie kože v oblasti pásu alebo na stehnách.§ Po každej výmene plienok si dobre umyte ruky. Umývanie rúk môže zabrániť šíreniu baktérií, alebo kvasiniek do iných častí tela u dieťaťa, ale aj u seba a pri styku s ďaľšími osobami.
Plátenné alebo jednorázové plienky?
Mnoho rodičov sa pýta, aké druhy plienok používať. Pokiaľ ide o prevenciu, neexistuje žiadny presvedčivý dôkaz o tom, že textilné plienky sú lepšie ako jednorazové plienky, alebo naopak. Ak jedna značka jednorazovej plienky dráždi pokožku dieťaťa, skúste inú. Ak mydlo na bielizeň, ktoré používate na látkové plienky spôsobuje vyrážku, zmeňte výrobok.
Kedy navštíviť lekára?
ak:
- dermatitída neprejde do 3 dní za predpokladu, že je správne liečená
- teplota tela stúpa
- vznikajú silné hnisavé kožné lézie
- koža sa stáva červená, alebo cyanotická (fialovo sfarbená)
Zdroj:
https://slo.highwayhealthpractice.com/kak-vygljadit-pelenochnyj-dermatit.html
https://www.uptodate.com/contents/diaper-dermatitishttps://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=diaper-dermatitis-90-P01896https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diaper-rash/symptoms-causes/syc-20371636