Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

Pre prvorodičky aj skúsené maminy – dojčenie krok za krokom

Ani po prečítaní všetkých dostupných kníh, internetových fór či po vypočutí rád od desiatok mám s niekoľkými ratolesťami, nebudete dostatočne pripravená na to čo Vás čaká. To všetko príde v momente po pôrode, keď Vám Vaše vytúžené dieťatko vložia do náručia. Každý vzťah medzi matkou a dieťaťom je jedinečný a píše si svoj vlastný príbeh. Sú však veci, ktoré fungujú u každého novorodeniatka rovnako a jednou z nich je prirodzene aj spôsob akým a čo jedia.

Aj bez toho aby Vám to niekto povedal viete, že jednou z hlavných úloh, ktoré ako matka máte, je kŕmenie bábätka. Dojčenie je najjednoduchším, najzdravším, najlacnejším, najbezpečnejším, najmenej únavným, najzaujímavejším a to najdôležitejšie – najkrajším spôsobom ako zabezpečiť dieťatku jeho primárnu potrebu.

Prirodzenou úlohou Vášho tela je dopriať dieťaťu dokonalé vyvážené nutrície vo forme materského mlieka. Pár dni pred pôrodom sa za začne produkovať v mliečnych žľazách tzv. kolostrum, inak nazývané “mledzivo”, ktoré slúži ako imunologická výbava pre novorodenca a dostane sa k nemu v momente ako sa prvý krát prisaje k bradavke. Bábätko, ako aj ostatné mláďatá cicavcov, je vďaka vrodeným reflexom schopné si nájst prsník samo. Pri polohe ležmo si ho položte na bruško a sledujte to roztomilé úsilie akým sa bude snažiť dopracovať k svojej “potrave”. Bábätká sú toho schopné skôr ako hodinu po narodení, samé vedia čo majú robiť a pravdepodobne o tom vedia viac ako Vy, preto ich nechajte aby Vám to ukázali :).

Len Vy ste matkou dieťaťa a máte právo rozhodovať o veciach, ktoré sa ho týkajú pričom ostatní by mali Vaše rozhodnutia rešpektovať. Môže sa stať, že sa zdravotníci v rámci nemocničných rutín budú snažiť robiť veci, ktoré nemusia ísť ruka v ruke s najlepším záujmom pre Vás a Vašu ratolesť. Jedným z príkladov je, že bábätko sa budú snažiť vykúpať skôr ako po 6 hodinách od narodenia. Pravdepodobne ešte nie je pripravené udržať si svoju telesnú teplotu, preto môžete požiadať o to aby kúpeľ odložili o pár hodín a následne to spravili vo vašej blízkosti aby sa hneď po okúpaní mohlo vrátiť späť na Vašu pokožku, ktorá mu zabezpečí opätovné vyhriatie. Udržanie si stabilnej telesnej teploty je pre zdravie dieťaťa veľmi dôležité.

Dieťa je hneď po narodení pripravené sa prispôsobiť životu mimo Vášho tela a Vy s nadšením budete sledovať ako na Vás odpočíva a pripravuje sa na prvé kojenie. Doprajte si čas a nenechajte sa nikým náhliť. Pamätajte si, že ste matkou a máte právo povedať zdravotnému personálu aby dieťa zostalo na Vašom tele najmenej po dobu jednej hodiny. Je dôležité dopriať mu čas a nakojiť ho predtým ako mu vykonajú rôzne rutinné úkony. To znamená žiadne ošetrenie očí (nebude schopné Vás poriadne vidieť) či váženie. Nič by nemalo rušiť Vás ani Vaše dieťa, požiadajte o odloženie týchto základných úkonov aspoň o hodinu.

Buďte v blízkosti bábätka čo najviac ako to bude možné počas dňa aj noci pričom veľmi dôležitý je kontakt “koža na kožu“ – položte si holé bábätko na Váš nahý hrudník, dietaťko by nemalo byť v ničom zabalené. Všetky telesné funkcie dieťatka, teplota, tep, krvný tlak či dýchanie sa budú vďaka dotyku s Vašou kožou správne regulovať. Udržovaním blízkeho kontaktu s dieťatkom sa naučíte aj rýchlejšie rozoznávať podnety, ktorými Vám naznačuje, že je hladné – či už to budú jemné pohyby rúk, úst alebo telíčka.

Bábätko má vrodený silný sací reflex a preto na začiatku bude vyžadovať kojenie veľmi často. Ono samé vie čo potrebuje, preto len jednoducho sledujte reč jeho tela a podnety vyššie spomenuté a nakŕmte ho vždy keď to si to vyžiada. Deti, ktorým je dopriaty od narodenia pravidelný kontakt ”koža na kožu” menej plačú, lepšie jedia, trávia a dokoncia aj oveľa lepšie spia.

Kým ste v nemocnici, budete mať k dispozícií sestričku alebo laktačnú poradkyňu, ktorá Vám vysvetlí čo Vy a Vaše dieťa potrebujete pre správny začiatok. Dozviete sa ako sa Vaše dieťa zmení počas prvých týždňov svojho života a ako sa Vaše mlieko bude meniť s ním. Čím viac viete o pozitívach, ktoré obnáša kojenie, tým viac budete chápať aké je to dôležité a uvidíte, že Vaše rozhodnutie dojčiť znamená oveľa viac ako uľahčenie si kŕmenia či ušetrenie peňazí. Hlavnou podstatou je vychutnávanie si toho hlbokého a špeciálneho prepojenia, ktoré vzniklo medzi Vami a Vaším dieťatkom.

Zdroje:

World Health Organization. (2009). Newborn Care Until the First Week of Life: Clinical Practice Pocket Guide. Geneva, Switzerland: World Health Organization, 19.
World Health Organization. (1997). Thermal Protection of the Newborn: A Practical Guide.Geneva, Switzerland: World Health Organization, 14.
For Teen Mothers: What Breastfeeding Is Like in the First Days, By Jacqueline Levine, LCCE, FACCE, CD(DONA), CLC
http://www.breastmilkcounts.com/images/tiles/skin-to-skin-secondarytile.jpg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené