Máte pocit, že dojčenie u vás neprebieha v pokojnej, uvoľnenej atmosfére? Bábätko hádže hlavičkou, plače a jeho podráždenosť sa ešte viac stupňuje po uložení na podložku či do postieľky? Snažíte sa ho upokojiť masážou, kolísaním, alebo opätovným prisatím? Považujete sa za zlú mamičku, ktorá nedokáže porozumieť potrebám svojho bábätka? To je úplne prirodzená fáza materstva a každá z nás si tým musí prejsť. Plač je u bábätiek bežným komunikačným nástrojom a od mamičiek sa vyžaduje čo možno najrýchlejšie zistiť konkrétnu príčinu.
Často môže ísť o tucet rôznych dôvodov, ktoré narušili plynulé a pokojné dojčenie. Bábätko svojou nespokojnosťou možno dáva najavo únavu, nekomfortné polohovanie pri dojčení, zlé prisatie a tým aj slabý tok mliečka. Alebo sa za tým skrýva pocit plnosti, čas na prestávku a vytvorenie vhodných podmienok na odgrgnutie. Práve v prvých týždňoch po narodení mnoho bábätiek ešte nedokáže zvládnuť väčšie dávky mliečka. Treba to akceptovať a počas dojčenia pozornejšie vnímať každú zmenu na bábätku. Ak pije menej, k prsníku ho skúste prisávať častejšie. Rozhodne netreba zabúdať na polohovanie, ktorým podporíte správne odgrgnutie. Tráviaci systém u bábätiek sa postupne vyvíja. Preto ak dieťatko začne prehltávať mliečko vo väčších dávkach, jednoznačne ho nechajte odgrgnúť.
Práve tie bábätká, ktoré hltavo prijímajú mlieko, zaťažujú svoj tráviaci trakt aj veľkým množstvom vzduchu. Ten sa pri odgrgnutí dostáva zo žalúdka preč. Potom môže nasledovať ďalšie prisatie, alebo je dojčenie takto ukončené. Ide o to, že prehltávaním vzduchu sa podporuje pocit plnosti. Po odgrgnutí sa bábätku uľaví a možno si ešte vyžiada prísun mliečka. Ak by sme u dieťatka nepodporili odgrgnutie, mohlo by dôjsť k falošnému pocitu sýtosti, zaťaženiu žalúdka a bolestiam. Dieťatko by ťažko zaspávalo a jeho pretrvávajúca podráždenosť by rozhodne znepokojila aj mamičku. Niektoré dojčiace ženy práve za takých okolnosti bez akejkoľvek odbornej pomoci odstavia dieťatko od prsníka. Situáciu sa snažia zachrániť umelou náhradou materského mliečka. Tým sa mnoho nevyrieši, keďže aj po takejto strave treba dieťatko napolohovať k odgrgnutiu.
Bežné je, ak pri odgrgnutí spätne vyjde von aj trochu mliečka. Dokým nie je odgrgávanie sprevádzané vyvrátením väčšieho množstva prijatej stravy, ide o prirodzený jav. Akékoľvek odchýlky od “odgrckávania“, treba konzultovať s lekárom. Vaše dieťatko síce prospieva, priberá, no pri dojčení je nespokojné a plačlivé? Znížte tempo a vytvorte mu dobré podmienky na odgrgnutie! Neodporúča sa dojčiť z plných pŕs. Dieťatko tak hltavo pije väčšie množstvo mliečka, do žalúdka sa dostáva vzduch a s tým súvisí aj časté zvracanie. Ak si vaše bábätko počas dojčenia potrebuje aj viackrát odgrgnúť, umožnite mu to. Keď po odgrgnutí začne plakať, skúste mu opäť ponúknuť prsník. Uvoľnenie prebytočného vzduchu mohlo byť sprevádzané podráždeným a bolestivým spätným posunom mliečka zo žalúdka. To bábätko znepokojuje a v uvoľnenom brušku sa bude znásobovať pocit hladu. Nenúťte, ale svojmu bábätku dajte najavo, že sa opäť môže k prsníku pohodlne prisať.
Správne polohovanie prináša úľavu na brušku a bezbolestné odgrgnutie
Počas dojčenia je potrebné, aby sa dieťatku zbytočne nevyvíjal tlak na bruško. Nájsť si spolu s bábätkom pohodlnú polohu, prostredníctvom ktorej zostane mliečko v brušku, je prvým krokom k úspechu. Dieťatko by ste preto mali udržiavať vo vzpriamenej polohe. Hlavičku podopierajte tak, aby zakaždým bola vyššie než zadoček. Výbornou pomôckou je napríklad aj dojčiaci vankúš. Pri odgrgávaní sa najčastejšie uprednostňuje polohovanie cez rameno.
Dieťatko držíme vo zvislej polohe, svojím trupom sa opiera o matkinu hruď. Tá má dieťatko držať za zadoček a žiadnym spôsobom nevyvíjať tlak na bruško. Ak po dojčení dlhšie nedochádza k odgrgnutiu, vyvarujte sa častým zmenám v polohovaní a akejkoľvek manipulácii, ktorou sa môže podporiť zvracanie. Dieťatko hneď ani neprebaľujte a rozhodne ho nekúpte. Ak mu chcete pomôcť masážou po chrbátiku, v ľahu na brušku ho nikdy nenechávajte bez dozoru. Takéto polohovanie je nebezpečné pri spätnom návrate mliečka. Ak dieťatko potrebuje pomôcť k bezbolestnému odgrgnutiu, po dojčení ho udržiavajte v úľavovej polohe. Priložte si ho otočené bruškom na predlaktie. Držte ho za nôžky. Chrbátikom sa opiera o vás a hlavička je v lakťovom ohybe. Takto sa dieťatku uľaví na brušku a odgrgnutie sa skôr dostaví.
Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3
Foto: pixabay.com