Štrajkujúci novorodenec – aj keď to môže znieť vtipne, matkám čo to zažívajú na vlastnej koži, do smiechu rozhodne nie je. Pokiaľ máte za sebou týždne či mesiace úspešného kojenia a bábätko sa zo dňa na deň rozhodlo držať protestnú hladovku, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o dočasný “štrajk”. Nepomýľte si to s prirodzeným odstavovaním dieťatka, ktoré sa len veľmi ojedinele vyskytne pred 18-24 mesiacom a nepríde len tak z ničoho nič. Tento “štrajk” netrvá väčšinou dlhšie než deň až dva (môže však vytrvať aj zo 10 dní), no pre matku aj dieťa sú to chvíle plné obojstrannej frustrácie a stresu.
Pokiaľ Vaše dieťa úplne odmieta dojčenie, zamerajte sa na dve nasledujúce veci:
Zachovanie tvorby mlieka a kŕmenie dieťaťa: tvorba nového mlieka je podmienená množstvom mlieka odsatého z pŕs, čo zabezpečuje pravidelné dojčenie, preto môže počas “štrajku” dôjsť k poklesu tvorby mlieka. Preto je nevyhnutné odsávať v pravidelných intervaloch mlieko (ideálne časovo podobným tým, kedy sa dieťatko kojilo). Následne môžete odsatým mliekom nakŕmiť dieťa.
Určite sa nesnažte ho vyhladovať s presvedčením, že to pomôže jeho opätovnému vráteniu sa k dojčeniu, naopak docielite len to, že bude nervózne, netrpezlivé a samozrejme poriadne hladné.
TIP: Ak Vaše dieťa pravidelne cmúľa cumlík, zvážte v takýchto prípadoch jeho obmedzenie až do ukončenia „štrajku”, dieťa tak bude viac motivované vrátiť sa k Vašim prsníkom.
Určenie príčiny: určiť presný dôvod nie je jednoduchý, príčin môže byť mnoho a závisia aj od fázy vývoja dieťaťa. Príčinou môže byť napríklad:
- Nedostačujúca tvorba mlieka. Pozrite si článok o zvýšení tvorby mlieka.
- Nesprávne prisatie – nedokáže nasať dostatočné množstvo mlieka, čo vyúsťuje do frustrácie a následneho odmietania prsníka.
- Bolesť v ústnej dutine.
- Prechladnutie alebo upchatý nos – znemožnujú dýchanie počas kojenia.
- Ušná infekcia.
- Rast zúbkov.
- Narušenie rutiny – dramatické zmeny ako sťahovanie alebo Váš návrat do práce môže u dieťatka vyvolať stres.
- Neznášanlivosť vône krému, mydla alebo parfému, ktorý používate v oblasti hrudníka.
- Zmena chuti materského mlieka – chuť môžu ovplyvniť určité potraviny alebo návrat Vášho cyklu. Zápal v prsníku či mastitída môžu zapríčiniť slanú chuť mlieka.
- Nepríjemný reflux – bábätko si môže spájať kŕmenie s bolesťou.
- Pokiaľ pozorujete, že bábätko sa nechce kojiť len z jeden strany môže mať tzv. torticollis čo je jednostranné svalové strnutie šije. V tomto prípade jednoznačne navštívte pediatra.
Ako prekonať “štrajk” ?
Držte si bábätko na hrudi, strávte čo najviac času kontaktom kože na kožu, dotýkaním sa či maznaním. Nedovoľte aby sa kvôli razantnému odmietaniu Vašich pokusov o dojčenie premenil Váš hrudník na bojisko. Rozprávajte, smejte sa, pozerajte sa mu do očí a hrajte sa s ním. Spravte z týchto chvíľ, keď je dieťatko na hrudníku, niečo výnimočné a čas strávený mimo sa posnažte správať emočne neutrálnejšie. Určite si tú zmenu všimne a začne sa dožadovať Vašej blízkosti. Pokiaľ sa úspešne prisaje a začne sa kŕmiť, neprerušujte ho a doprajte mu času koľko bude potrebovať a následne s opätovným kŕmením nečakajte na to, kým bude úplne vyhladované, pretože nervozita z hladu by mohla oddialiť úspešné ukončenie “štrajku”.
Ponúknite mu prsník v čase keď bude ospalé alebo v polospánku – tento spôsob funguje pri mnohých deťoch. Skúste ho dojčiť keď bude spať a dajte ho do pozície o ktorej viete, že mu je najpohodlnejšia.
Pokiaľ pozorujete, že má problém s prisatím, skúste polohovať a tvarovať prsník aby sa dieťa mohlo bezproblémov prisať a začať plnohodnotne kojiť. Takisto za vyskúšanie stojí aj dojčenie v pohybe – jemné kývanie alebo chôdza môžu pomôcť opätovnému prisatiu k prsníku.
Skúste ho nakojiť keď nebude vyhladované. Pokoj a uvoľnenosť môžu byť kľúčovým faktorom pri prekonávaní “štrajku”. Niektoré bábätká sa prisajú ľahšie, pokiaľ nie sú úplne vyhladované, preto ho skúste najprv prikŕmiť – použite jednu tretinu až polovicu bežnej dávky mlieka, ktorým ho kojíte, predtým ako mu ponúknete prsník.
Ak sa Vaše dieťa bezproblémov nakŕmi z fľaše, ale odmieta Váš prsník, skúste ho preľstiť :). Začnite ho kŕmiť z fľaše a v momente ked bude aktívne sať a prehĺtať, rýchlo vymeňte fľašu za Vašu bradavku. Niektoré bábätká budú bezproblémovo pokračovať v kojení a “štrajk” bude zažehnaný.
Ak však ani jedna z týchto stratégií nebude úspešna, určite sa obráťte na odbornú pomoc. Zájdite za Vašim doktorom alebo si vyhľadajte laktačnú poradkyňu vo Vášom okolí.
Zdroje:
kellymom.com/ages/newborn/nb-challenges/back-to-breast
https://www.babycentre.co.uk/a8490/when-your-baby-wont-breastfeed
http://www.nancymohrbacher.com/articles/2013/1/26/is-your-formerly-nursing-baby-refusing-to-breastfeed.html
https://www.motherlove.com/blog/view/help-my-baby-wont-nurse
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/16/b9/4b/16b94b0b83f17da6bfd20db02771dd4c.jpg