Skôr ako sa pustíte do čítania článku, zodpovedzte si na nasledovné otázky. Priberá Vaše dieťatko dostatočne na váhe aj keď je kŕmene výlučne materským mliekom? Dojčíte ho 8 – 12 krát v priebehu 24 hodín? Má denne šesť a viac mokrých plienok a vyprázdňuje sa minimálne 3 krát? Pokiaľ ste na všetky otázky odpovedali áno, môžete s kľudným svedomím prestať čítať ďalej, pretože Vaša ratolesť dostáva mlieka presne toľko koľko potrebuje :).
Aj napriek tomu, že ste na všetky otázky odpovedali áno, môže vo Vás pretrvávať neistota z nasledovných dôvodov:
- Chce sa kojiť veľmi často – materské mlieko je veľmi dobre a rýchlo strávené (obyčajne 1,5 až 2 hodiny) preto sa Vaše bábätko dožaduje častejšieho kŕmenie ako bábätká kŕmené umelým mliekom.
- Náhly nárast frekvencie alebo dĺžky dojčenia – príčinou je väčšinou “rastový špurt” o ktorom si môžete prečítať “tu”.
- Nekojí sa tak dlho ako obvykle – čím je bábätko staršie, stáva sa zručnejším v kŕmení, preto sa Vám môže zdať, že dojčenie trvá omnoho kratšie. Je však oveľa efektívnejšie ako predtým.
- Je nervózne – množstvo bábätiek má počas dňa nervóznejšie chvíľky, veľmi často to býva vo večerných hodinách. Podráždenie môže mať množstvo príčin a niekedy odíde skôr ako stihnete prísť na dôvod.
- Slabý alebo žiadny výtok mlieka z pŕs – vytekanie mlieka nemá absolútne žiadny súvis s nedostatočnou tvorbou, väčšinou to znamená len to, že sa Vám tvorí len toľko mlieka koľko Vaše dieťa potrebuje, preto nedochádza k vytekaniu nadbytočného množstva.
- Vaše prsia sú na dotyk mäkkšie – znova sa nejedná o nič znepokojujúce a súvisí to s prispôsobením objemu mlieka potrebám Vášho dieťaťa.
- Žiadne alebo veľmi malé množstvo mlieka po odsávaní – objem mlieka, ktoré dokážete získať odsávačkou nie je adekvátny objemu vytvoreného mlieka. Nemusíte sa znepokojovať ani vtedy keď objem odsatého mlieka odsávačkou začne časom klesať. Okrem toho si odsávanie rovnako ako dojčenie vyžaduje určitú zručnosť a na celkovom výsledku sa môže odraziť aj to, o aký typ odsávačky sa jedná.
Ak ste na hore uvedené otázky odpovedali nie, je dosť pravdepodobné, že Vaše obavy o nedostatočnej tvorbe mlieka sú oprávnené. Čo môže byť príčinou?
- Dokrmovanie – tvorba mlieka úzko súvisí s jeho spotrebou, preto sa ho logicky pri jeho zníženej spotrebe tvorí oveľa menej.
- Častejšie používanie fľašky – sanie mlieka z prsníka je odlišné (a náročnejšie) ako sanie z fľašky. Tým pádom môže mať dieťa zvyknuté na kŕmenie z fľaše problém so správnym prisatím na prsník alebo mu len nevyhovuje tok mlieka, ktorý je pomalší ako pri saní z fľašky.
- Naplánované dojčenie – presný rozvrh a organizácia sú nepochybne dôležitými faktormi v bežnom živote, nie však pri dojčení. Neplánujte čas kŕmenia, dojčite ho vždy ked si to vypýta.
- Klobúčiky na kojenie – pri anatomických problémoch spravia určite záslužnú prácu, avšak môžu znížiť stimuláciu bradavky alebo narušiť tok mlieka čo môže vyústiť do následných problémov s jeho tvorbou.
- Predčasné prerušenie dojčenia – prerušenie kojenia skôr ho ukončí samé dieťa, môže viesť k problémom s tvorbou nového materského mlieka.
- Kojenie len z jedného prsníka – kojenie len z jedného prsníka je v poriadku pokiaľ viete, že Vaše dieťa má k dispozícií mlieka, koľko potrebuje. Ak sa však snažíte podnietiť tvorbu mlieka, nechajte bábätko dokojiť sa z jedného prsníka a následne mu ponúknite druhý.
- Zdravotné alebo anatomické problémy dieťaťa – môžu byť príčinou toho, že bábätko nie je schopné poriadne sať mlieko, čím nedochádza k jeho úbytku, čo následne vyústi do zníženej tvorby nového mlieka.
- Zdravie matky – neliečená choroby, zranenie alebo operácia prsníkov, hormonálne problémy, anatomické problémy, užívanie liekov, antikoncepcie alebo fajčenie sú faktory, ktoré môžu výrazne vplývať na tvorbu mlieka.
Ako navýšiť tvorbu mlieka ?
A teraz k tomu najdôležitejšiemu. Ako podporiť produkciu materského mlieka? Proces tvorby mlieka je doslova založený na rovnakom princípe ako ktorýkoľvek trh – čím väčší dopyt tým väčšia ponuka :). Preto je kľúčovým faktorom pravidelné odsávanie mlieka z prsníkov dojčením alebo pomocou odsávačky. Pri kojení dávajte pozor na správne prisatie bábätka, pretože nesprávnym prisatím nedokáže efektívne odsať mlieko a tým klesá jeho tvorba. Snažte sa zvýšiť počet kojení, nečakajte na to kým bude dieťaťko úplne hladné. Pokiaľ bábätko slabo priberá, kojte ho aspoň každé 1,5 – 2 hodiny počas dňa a každé tri v noci. Prikladajte dieťa k obom prsníkom a nechajte ho aby najprv samo dokojilo jednu stranu a až potom ho priložte k druhému prsníku. Za pokus stojí aj obmedzenie cumlíkov, kŕmenia z fľaše a aj dokrmovania umelými mliekami ak je mladšie ako 6 mesiacov. A v neposlednom rade sa starajte aj sami o seba. Doprajte si oddych, ak sa dá spite v čase ked spí dieťa, pite dostatok tekutín (nemusíte to s nimi však preháňať, pitie nadmerného množstva vody nezvýši tvorbu mlieka) a dobre sa stravujte.
Zdroje:
kellymom.com/hot-topics/low-supply/
www.babycenter.com
https://www.verywellfamily.com/pumping-and-increasing-the-supply-of-breast-milk-431851
https://www.todaysparent.com/baby/breastfeeding/7-foods-to-boost-your-breastmilk/