Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

PRVÝ ZÚBOK …všetko, čo by mali rodičia vedieť…

Prerezanie prvého zúbka dieťaťa je určite u rodičov očakávanou udalosťou a s každým ďalším zúbkom prichádza do rodiny radosť, ale zároveň aj starosť o ich zdravý vývoj. Základným predpokladom ako ochrániť zúbky dieťaťa, je naučiť dieťatko správnym zubným  návykom, t.j. denne používať fluoridovú zubnú pastu, dodržiavať pravidelnosť ústnej hygieny a pravidelnosť preventívnych prehliadok chrupu. Väčšine detí sa prvý zúbok objaví medzi 6 až 12 mesiacom

  • Prvý zúbok sa môže objaviť dokonca aj u 2 mesačného dieťatka, a v niektorých prípadoch až po prvom roku.

V období okolo 3 mesiacov začnú deti objavovať svet svojimi ústami, začnú si dávať svoje rúčky do úst, a zároveň začnú výrazne sliniť. Mnohí rodičia sa často domnievajú, že ich dieťaťu začínajú ísť zúbky, ale prvý zúbok sa zvyčajne objavuje až okolo 6 mesiaca. Ako prvé sa takmer vždy objavia spodné predné zuby (dolné stredové rezáky), potom štyri predné zuby, a postupne aj ostatné zuby pomaly začnú vypĺňať ústnu dutinu, zvyčajne v pároch – po každej strane hornej alebo spodnej čeľuste. Všetkých 20 zubov (10 v hornej čeľusti a 10 v spodnej čeľusti) je vo veku 2 ½ až 3 roky dieťaťa. Krátko po dosiahnutí 4 roka dieťaťa, sa začínajú rozširovať kosti tváre, a vytvárajú sa tak medzery medzi zubami. Je to úplne prirodzený proces rastu, ktorý poskytuje potrebný priestor na to, aby vznikli väčšie trvalé zuby.

TABUĽKA VÝVOJA ZUBOV

HORNÉ ZUBY
DOLNÉ ZUBY
názov zuba vyrastie vypadne názov zuba vyrastie vypadne
Stredný rezák 8 – 12 mesiacov 6 – 7 rokov Stredný rezák 6 – 10 mesiacov 6 – 7 rokov
Bočný rezák 9 – 13 mesiacov 7 – 8 rokov Bočný rezák 10 – 16 mesiacov 7 – 8 rokov
Očné zuby 16 – 22 mesiacov 10 – 12 rokov Očné zuby 17 – 23 mesiacov 9 – 12 rokov
Prvé stoličky 13 – 19 mesiacov 9 – 11 rokov Prvé stoličky 14 – 18 mesiacov 9 – 11 rokov
Druhé stoličky 25 – 33 mesiacov 10 – 12 rokov Druhé stoličky 23 – 31 mesiacov 10 – 12rokov
  • Fluór by mal byť zaradený do stravy vo veku 6 mesiacov

Fluorid je minerál, ktorý sa nachádza vo vode a v niektorých potravinách (ryby), a jeho prínosom je, že pomáha predchádzať zubnému kazu. Pridáva sa do zubných pást a v niektorých oblastiach aj do vody. Vo fľaškovej vode sa zvyčajne nenachádza. Ak žijete v oblasti, kde voda nie je fluoridovaná, pediater Vám môže predpísať pre dieťa fluoridové kvapky, alebo žuvacie tablety.

  • Na upokojenie boľavých ďasien pomáha studený obklad alebo lieky od bolesti

Pri prerezávaní zúbkov bývajú často ďasná v okolí zuba opuchnuté, deti sú viac nepokojné a plačlivé. Rodičia môžu pomôcť pri zmierňovaní bolesti masírovaním ďasna dieťaťa s čistými prstami, alebo čistou, mokrou gázou po každom kŕmení, alebo počas večernej hygieny. Vytvárate tak u dieťaťa návyk k hygiene, a zároveň jemným prechádzaním gázy ďasná prekrvíte. Pozor treba dávať pri podávaní suchých sušienok, aby si dieťa neodtrhlo väčšie sústo, ktoré by mohlo viesť k uduseniu. Takisto sušienky nie sú veľmi výživné, nakoľko väčšinou obsahujú cukor a soľ. Pri prerezávaní zúbkov sa môže teplota dieťaťa mierne zvýšiť, o používaní liekov od bolesti na báze acetaminofénu (Paracetamol), alebo ibuprofénu, je potrebná konzultácia s pediatrom o vhodnej dávke podľa veku a váhy dieťaťa.

  • Nepoužívajte žiadne gély s benzokaínom, homeopatické gély, ani jantárový náhrdelník

Držte sa ďalej od tabletiek obsahujúcich rastlinnú zložku belladonu a gélov s obsahom benzokaínu. FDA (Agentúra pre kontrolu potravín a liečiv v USA) vydala varovanie z dôvodu možných vedľajších účinkov pre Belladonu (homeopatikum) a benzokaín. Taktiež v poslednej dobe sú čoraz viac obľúbeným artiklom u rodičov tzv. jantárové náhrdelníky a náramky z baltického jantáru. Výrobcovia a predajcovia týchto náramkov a náhrdelníkov tvrdia, že jantárové kamene pôsobia ako prírodné analgetikum, a uľavia tak od bolesti pri prerezávaní prvých zúbkov. Mnohí rodičia si ale neuvedomujú riziká, ktoré v sebe tieto jantárové náhrdelníky a náramky skrývajú. Ich umiestnenie okolo krku dojčaťa môže predstavovať riziko uškrtenia, alebo nebezpečenstvo udusenia. Neexistuje žiaden výskum, ktorý by potvrdil účinnosť jantáru ako prírodného analgetika.

  • Zuby Vášho dieťaťa by ste mali čistiť 2x denne s fluoridovou zubnou pastou

Keď sa prereže prvá jednotka, pomocníčkou pri dentálnej hygiene dieťatka sa stane tzv. prstová kefka, vo frekvencii 2x denne fluoridovou zubnou pastou veľkosti zrnka ryže, a najmä po poslednom nápoji, alebo jedle (obrázok s tmavoružovou kefkou zobrazuje množstvo pasty). Prstovú kefku si iba jednoducho nastoknete na prst, a jemne stierate povlak smerom od ďasna ku špičke, po celej ploche zúbka. K čisteniu je možné používať i zvlhčený štvorček gázy. Tiež je nevyhnutné u najmenších detí, aby mamičky sami dodržiavali dokonalú ústnu hygienu a zamedzili zlozvykom, ako napr. používanie spoločnej lyžičky, alebo olizovanie cumlíka. Môžu tým výrazne znížiť riziko prenosu mikroorganizmov z ústnej dutiny matky, do úst dieťaťa.

Pri prerezaní kompletného dočasného chrupu, čo je zhruba v 2 rokoch dieťaťa, je vhodné zahájiť čistenie zubnou kefkou najlepšie po každom jedle, minimálne však dvakrát denne, s pastou o veľkosti hrášku (obrázok s bledoružovou kefkou). Deti do 7- 8 rokov nie sú stále schopné dokonale si očistiť chrup, preto by im mali pomáhať rodičia s dočistením horšie prístupných partií zubov. Okolo 12 roku je možné deti naučiť používať zubnú niť.

  • Fluoridový lak – účinná ochrana zubov

Fluoridový lak sa používa ako ochrana pred zubným kazom a je odporúčaný Americkou pediatrickou akadémiou pre deti s už vyvinutým chrupom. Čím skôr budú zúbky ošetrené týmto lakom, tým lepšie zabránime vzniku zubného kazu. Fluoridový lak môže byť aplikovaný pediatrom aj stomatológom.

  • Prvá zubná prehliadka už pri objavení sa prvého zúbka

Prvá stomatologická prehliadka by mala byť vykonaná po erupcii prvého zuba, alebo do prvého roka života. Stomatológ  zabezpečí, aby sa všetky zuby rozvíjali správne a takisto Vám poskytne ďalšie rady týkajúce sa správnej hygieny. U dieťaťa taktiež vypestujete správny návyk v starostlivosti o svoje zúbky a nedovolíte vzbudiť strach zo zubára. Posledný termín na prvú návštevu u stomatológa je v čase, kedy má dieťa kompletne prerezaný mliečny chrup. V tomto období je však riziko, že na zúbkoch už budú prítomné kazy, alebo iné komplikácie, spôsobené kombináciou nesprávnej techniky čistenia a stravovacích návykov.

Zdroje:

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/teething-tooth-care/Pages/Babys-First-Tooth-Facts-Parents-Should-Know.aspx

https://www.webmd.com/oral-health/guide/dental-health-your-childs-teeth

 

About Andrea

Volám sa Andrea, vyštudovala som vysokú školu zdravotníckeho zamerania a chcela by som svoje poznatky odovzdať mamičkám a pomôcť im tak, v ich novej životnej etape, akou narodenie dieťaťka určite je. Mojim cieľom je poskytnúť ucelené, komplexné informácie na odbornej, ale pre čitateľky, zrozumiteľnej úrovni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené