Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

Techniky uväzovania šatky

Rodičia, ktorí sa rozhodnú využívať metódu „šatkovania“, sa určite budú zaoberať otázkou, ktorý typ uväzovania je pre ich dieťa najvhodnejšie. Preto je potrebné sa v jednotlivých technikách najskôr zorientovať. Existuje totiž množstvo rôznych variácií, pričom základ tvorí dve varianty a to kolíska a vertikálne uväzovanie.

Typy uväzovania:

Úväzy typu kolíska sú horizontálne úväzy, ktoré sa najviac hodia pre novorodencov, ktorí ešte sami nevedia udržať hlavičku a nevedia sedieť. Tento úväz by sa nemal používať u detí, ktoré trpia refluxom, alebo majú problémy s bedrovými kĺbmi. Deti ležia v kolíske v klbku a sú tam uložené vodorovne, bokom k telu nosiacej osoby.  Je potrebné uložiť dieťa do kolísky tak, aby malo obe ramená a bedrá v rovnakej úrovni, a telo bolo v jednej osi. Existuje niekoľko typov kolísiek (kolíska jednoduchá, dvojitá, kolíska v kríži s vonkajšou, alebo vnútornou kapsou, kolíska v jednoduchom, alebo dvojitom kríži).

Vertikálne úväzy sú také úväzy, pri ktorých deti sedia vertikálne s nohami široko obopnutými okolo tela nosiacej osoby. Doporučujú sa u detí starších ako 3 mesiace, ktoré už vedia sami udržať hlavičku. Taktiež sú vhodné i pre deti s nefyziologickým nálezom na bedrových kĺboch, kedy je pri správnom zaviazaní zaistená optimálna poloha pre ich správny vývoj.  Dieťa by malo byť zaviazané v šatke tak, aby malo podsadený zadoček, nohy doširoka roztiahnuté, a kolená by mali byť v rovnakej výške so zadočkom. Chrbát je mierne ohnutý, a je v celej dĺžke podopretý šatkou. Taktiež musí byť šatkou podopretá i hlava. Ruky dieťaťa by mali byť v šatke. Nemalo by dochádzať k tomu, že si dieťa ruky vytiahne, pretože v tej chvíli sa automaticky prehne v chrbáte, čo nie je vhodné pre jej správny vývoj. Vertikálne typy uväzovania sa môžu viazať na brucho, chrbát, alebo bok nosiacej osoby. Na bruchu sa uväzujú ako jednoduchý, alebo dvojitý kríž, kríž s vonkajšou, alebo vnútornou kapsou, klokan. Na chrbáte sa najčastejšie používa uväzovanie nazývané batoh. Na boku sa používajú uväzovania ako napr. koník, kríž na bok a klokan na bok.

Niekoľko príkladov uväzovania šatky:

1.KOLÍSKA – je vhodná v prvých týždňoch novorodenca

Výhody:  umožňuje ľahké dojčenie, vhodné pre spánok bábätka, pomáha pri problémoch s plynatosťou

Nevýhody: jednostranné zaťaženie chrbtice nosiacej osoby, nevhodné pre deti s refluxom a deformitou bedrového kĺbu

 

 


 2.KOLÍSKA CEZ OBE RAMENÁ – vhodná od narodenia až do niekoľko týždňov

Výhody: váha je rozložená na obe ramená, je pohodlná aj pre ťažšieho novorodenca, vhodná na spánok a dojčenie

Nevýhody: nevhodné pre dieťa, ktoré má problémy s bedrovými kĺbmi

 

 

3. KRÍŽ S VONKAJŠOU KAPSOU – vhodný od narodenia, v prvých 4 týždňoch sa doporučuje vkladať bábätko ako do kolísky, neskôr je potrebné dbať na dobré zatiahnutie šatky, a u malých bábätiek na fixáciu hlavičky pruhom látky

Výhody: vertikálna poloha pomáha lepšiemu odgrnutiu, vhodné pre ťažšie deti, vkladanie a vyberanie dieťaťa bez nutnosti rozväzovania látky

Nevýhody: nutnosť istého cviku pri zaťahovaní šatky

 

 

 

 

4. JEDNODUCHÝ KRÍŽ – vhodné pre deti od 3 mesiacov

Výhody: jednoduchá manipulácia s dieťaťom, uzol je na boku a tak netlačí na chrbáte, vhodné na cestovanie autom, výhodný v teplých mesiacoch

Nevýhody: menšia opora hlavičky a chrbátika v porovnaní s uviazaním „kríž s vonkajšou kapsou“

 

 

 

 

 

5. KONÍK – vhodný pre deti od 6 mesiacov

Výhody: obľúbený deťmi pre dobrý rozhľad, dobrý očný kontakt s matkou, rýchle a ľahké uviazanie, podporuje správnu pozíciu bedrových kĺbov, je variabilný (dieťa môže byť na boku, na chrbáte, alebo na hrudníku matky)

Nevýhody: jednostranné zaťaženie u nosiacej osoby, nutnosť striedania strán

 

Zásady správneho uväzovania:

Je dobré si vybrať také uväzovania, ktoré sa dajú doťahovať po vložení dieťaťa. Uväzovania, pri ktorých sa veľkosť priestoru musí odhadnúť, môžu spôsobiť problémy, hlavne v začiatkoch, kedy sa to učíme.

  • Šatka musí byť uviazaná pevne, aby bolo dieťa čo najbližšie ťažisku nosiacej osoby. Pokiaľ nie je uviazanie pevné, musí rodič dieťa pridržiavať rukami a dieťa nemá dostatočnú oporu tela.
  • Je nutné dbať na správnu ergonomickú polohu dieťaťa, aby neprišlo k ohrozeniu motorického vývoja.
  • Správne uviazanie šatky môžeme najlepšie spoznať tak, že po predklone hlavy je možné maximálne dotknúť sa temena hlavy dieťaťa.

 

Zdroje:

RYBA, Luděk a Věra ADAMOVÁ. Šátkování (nošení dětí v šátku). Solen [online]. 2012 . Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/03/17.pdf

 

 

 

About Andrea

Volám sa Andrea, vyštudovala som vysokú školu zdravotníckeho zamerania a chcela by som svoje poznatky odovzdať mamičkám a pomôcť im tak, v ich novej životnej etape, akou narodenie dieťaťka určite je. Mojim cieľom je poskytnúť ucelené, komplexné informácie na odbornej, ale pre čitateľky, zrozumiteľnej úrovni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené