Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

Upevňovanie citových väzieb u bábätiek: Princíp rovnováhy medzi láskou a rešpektom

Silný komunikačný potenciál súčasnej doby vzbudzuje u nastávajúcich mamičiek nielen radosť, ale aj strach a rozporuplnosť medzi dostupnými informáciami. Je ťažké odhaliť, kde sa končí pravda a vzniká fabulácia.

Už počas tehotenstva nedajú starostlivej nastávajúcej mamičke spávať mnohé nezrovnalosti vo faktoch a odporúčaniach. Práve v tomto období by si ešte mamička mala vychutnávať čaro neprerušovaného spánku. Samozrejme, pokiaľ jej to okolnosti a zdravotný stav umožňujú. Matky často pochybujú samy o svojich schopnostiach a intuíciách. To je niekedy tým najväčším kameňom úrazu.

Na dieťatko sa môžete pripraviť farebnou výbavičkou. Viete mu zabezpečiť teplo domova a hrejivé pohladenie od oboch rodičov. Budete ho dostatočne vyživovať a sledovať každú výraznú zmenu v správaní. Aj tak občas prepadnete panike a úzkostlivosti. Prečo? Pretože ste mamou. Mamou, ktorej záleží na správnom fyzickom aj duševnom rozvoji dieťaťa. Čo preto dokážete urobiť?

Nesnažiť sa o dokonalosť. Tú nemajú rady ani bábätká. Ony len potrebujú pocit bezpečia. Ten im poskytnete, ak vsadíte na svoj materinský inštinkt a prirodzené upevňovanie citových väzieb. Aj na to sa vzťahujú rôzne princípy a nástroje. V praxi vás preskúšajú bábätká samy. Buďte na ne pripravené v predstihu! Každé vaše zlyhanie, stres a nevyrovnanosť jednoznačne odhalia. Nasledovať bude plač, tíšenie a vyčerpanosť.

Nástroje bezpečnej vzťahovej väzby sa zakladajú na jednoduchej biologickej rovnováhe medzi matkou a dieťaťom

Matkám netreba nevyhnutne odopierať štúdium úspešnej starostlivosti o deti. Nevytrhávajme im praktické príručky z rúk. Len im napovedzme, že dieťaťu naozaj stačí tak málo… Chápme ich cykly spánku a bdenia, najlepšou formou výživy je pre ne dojčenie. Len plačom dokážu reagovať, keď im je zle. Chcú sa pritúliť, byť v teple a pokojnom prostredí. Potrebujú, aby z vás priam sršala pozitívna energia.

Stačí, aby ste prestali venovať pozornosť všetkému, čo vám dvíha tlak. Faktory stresu a psychickej nevyrovnanosti nechajte bokom. Dieťa nie je predmetom žiadneho bádania. Nerozvíjajte preto ďalej problematiku nepokojného nočného spánku, neberte mu hrkajúce hračky z rúk. Vy ste jeho istota, ktorú mu nik nenahradí. Ak naozaj túžite otvoriť manuál o výchove dieťaťa, prelistujte sa ku kapitole o nástrojoch bezpečnej vzťahovej väzby.

Dôverujte samy sebe: Matka nie je nástrojom, ale citom pre pokoj a bezpečnosť dieťaťa

Bezpečná vzťahová väzba sa začína už včasným priložením dieťaťa k prsníku matky po pôrode. Tým sa umocňuje spolupôsobenie, prirodzené správanie dieťaťa a rovnako aj inštinktívne schopnosti matky. Chápať biologické potreby dieťaťa a okamžite im vyhovieť dokáže len matka. Táto väzba môže byť upevnená aj prostredníctvom súčasného rooming-in. V nemocnici po privezení z pôrodnej sály sa dieťa ocitá na izbe s matkou.

Tá ho jednoduchšie dokáže dojčiť, prebaliť a utíšiť podľa individuálnych potrieb dieťaťa. Matka a dieťa by mali približne počas prvých šiestich týždňov tráviť spoločne čo najviac času. Bez prerušenia, frustrácie a len s jedným vytýčeným cieľom – posilňovať pripútavanie, bezpečnú vzťahovú väzbu.

Ďalšími nástrojmi na posilnenie bezpečnej vzťahovej väzby je dojčenie a nosenie dieťaťa. Dojčenie teda nie je len formou výživy pre dieťa, ale aj krokom k poznávaniu a budovaniu dôverného vzťahu. Dieťa takto získava isté vnemy, ktoré posilňujú upevňovanie citov a väzieb.

Cíti matkine pohyby, dotyk a hlas. Dotýka sa matkinej pokožky, cíti jej vôňu a chuť mlieka. Predpokladá sa, že takéto dieťa má v neskoršom veku nižšiu hladinu stresových hormónov. Menej plače, rodičia dokážu s vyššou pravdepodobnosťou odhaliť jeho zmeny v správaní či na zdraví.

Dieťa si ďalej dokáže budovať činorodosť, spokojnosť a na druhej strane sa aj rodič stáva vnímavejším vo vzťahu k dieťaťu. V rodičovskej praxi sa to dá uplatniť na príklade nosenia detí. Blízky, hrejivý a minimalizovaný strach z odlúčenia možno dieťaťu poskytnúť, ak ho uložíte do postele vedľa seba.

Starostlivo treba zvážiť aj plač dieťaťa a jeho signály. To je jediným komunikačným prostriedkom medzi (nevyhovujúcimi) potrebami dieťaťa a matkou. Túto komunikáciu treba upevňovať, rovnako aj svoje opatrovateľské schopnosti. Reagujte okamžite. Inak môže dieťa zažívať úzkosť a nevyrovnanosť. Komunikujte s dieťaťom uvážlivo a primerane. Aj vy ste predsa človekom s vlastnými potrebami a schopnosťou povedať Nie!. V tom tkvie rovnovážny stav matky s dieťaťom.

Zdroje:

BOLEDOVIČOVÁ, M. 2007. Prostriedky rozvoja a podpory efektívneho dojčenia. 1. vyd. Martin: Osveta, 2007. s. 103. ISBN 978 – 80 – 8063 – 264 – 9

BOWLBY, John. 2012. Odloučení. Kritické období raného vztahu mezi matkou a dítětem. Praha : Portál, 2012. 400 s. ISBN 978-80-262-0076-5.

ceed.umn.edu/

 

About Tanaya J.

Volám sa Tatiana a milujem písanie z oblasti životného štýlu, zdravia a starostlivosti o deti. Vyštudovala som masmediálne štúdiá a pri svojej práci sa snažím čerpať z odborných a kvalitných zdrojov. Čitateľom chcem ponúknuť hodnotný a prijateľný obsah. Nepíšem len o tom peknom, ale o všetkom, čo život s deťmi prináša.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené