Šatkovanie, klokankovanie alebo babywearing sa v posledných rokoch teší veľkej pozornosti nielen laickej verejnosti, ale našiel podporu i v odbornej verejnosti. Stáva sa bežnou súčasťou starostlivosti o dieťa, tak ako to bývalo kedysi. Rozhodne nie je žiadnou novinkou, naopak ide o veľmi dlho používanú metódu k preprave detí. Dalo by sa povedať, že táto metóda je známa, ako ľudstvo samé. V minulosti sa totiž deti nosili takýmto, alebo podobným spôsobom. Šatkovanie sa využívalo hlavne u predčasne narodených detí, a u detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou, ako bezprostredný kontakt medzi dieťatkom a matkou, a ako náhrada za nedostupné inkubátory.
Dnešná moderná doba opäť objavila múdrosť našich predkov a nový prístup k výchove a starostlivosti dojčiat je využívaný i v niektorých novorodeneckých centrách. Nemožno však opomenúť, že na nosenie detí v šatke, často býva nazerané ako na alternatívnu metódu. Veľa ľudí tomuto spôsobu nosenia detí neverí, a na mamičky nosiace svoje dieťa v šatke, pozerajú ako na prírodné ženy. Sú presvedčení o škodlivosti nosenia detí v šatke, ktorá sa podpisuje na zdraví dieťaťa, ale aj nosiaceho rodiča.
Čo je to „šatkovanie“?
Šatkovanie je taký spôsob nosenia detí, kedy má matka svoje dieťa pevne pripevnené na tele pomocou dlhej šatky uviazanej rôznymi spôsobmi. Vo svete je takéto nosenie detí veľmi rozšírené, uvádza sa, že až dve tretiny detí sú takto nosené.
Nosenie šatky podporuje práve blízky vzťah matka – dieťa, či otec – dieťa, a pomáha dieťaťku sa lepšie adaptovať na zmeny, ktoré nastali po pôrode. Je zároveň i praktickou formou premiestňovania dojčaťa.
Šatka sa dá používať od narodenia dieťaťka. Je špecifická svojou dĺžkou a šírkou. Látka je široká asi 50 – 70 cm a dlhá až 5,5 metrov, ale najčastejšie používaná dĺžka je 4,5 m. Konce šatky môžu byť rovné, alebo skosené.
Výhody šatkovania:
- Blízky kontakt dieťaťa s matkou
- Ľahký prístup dieťatka k prsníku a teda aj k dojčeniu
- Kontakt medzi kožou a pokožkou podporuje uvoľňovanie oxytocínu, ktorý znižuje stres a zvyšuje pocit lásky a dodáva dieťaťku pocit bezpečia
- Časté dráždenie prsníka chráni pred laktačnou psychózou a popôrodnou depresiou matky
- Šatkované – nosené deti sú od narodenia kľudnejšie, menej plačú, sú plnené všetky ich potreby – teplo, kontakt, výživa, starostlivosť a pozornosť matky
- Prevencia kojeneckých kolík – tlak na bruško a poloha v šatke zlepšujú peristaltiku
- Dieťa vníma matkin dych aj tep, rytmické pohyby pri chôdzi, ktoré dôverne pozná ešte z obdobia pred narodením
- Dieťa sa stáva skôr samostatným v dosahovaní potrieb
- Dieťa dosahuje rýchlejší psychický vývoj
- Prevencia „zležaného“ záhlavia (u detí, ktoré ležia na chrbáte)
- Prevencia rizika pred SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat)
- Pozitívny prínos pre nosiacich rodičov spočíva v bezbariérovosti a mobilite. Rodič nie je odkázaný na pomoc ostatných, a dostane sa všade tam, kam potrebuje. Výhodou sú aj voľné ruky rodiča.
Riziká šatkovania (možné, vedecky nepreukázateľné):
- Predčasné deformity chrbtice a nevyváženého vývoja svalového napätia
- Riziko častých úrazov
- Riziko zadusenia
- Riziko vykĺbenia bedrového kĺbu
Rady a tipy ako predchádzať spomínaným rizikám:
Komplikácie môžu nastať u rodičov hlavne pri neznalosti správnej techniky uväzovania. Aj keď neexistujú presvedčivé dôkazy, netreba ich bagatelizovať, ale správnymi technikami uväzovania šatky, im treba predchádzať:
- Dieťa nesmie mať nikdy hlavičku v silnom predklone, keď sa brada opiera o hrudník, pretože v tejto polohe nemôže dobre dýchať
- Dieťaťu nikdy nezakrývame hlavičku, alebo ústa látkou
- Nevykonávame s dieťaťom v šatke aktivity, pri ktorých dochádza k silným otrasom napr. skoky na trampolíne, jogging, prudký tanec (hrozí poranenie krčnej chrbtice a mozgu)
- Šatku treba uviazať v primeranej veľkosti a primerane ju utiahnuť
- Pri riadení motorového vozidla dieťa nešatkujeme
- Dodržanie primeranej doby nosenia (niekoľko hodín denne, nie celodenné nosenie)
- Šatkovanie nepraktizujeme u dojčiat a batoliat nad 10 kg ich hmotnosti
- Dieťa je potrebné nosiť v šatke od začiatku a pravidelne, aby sa vybudovala dostatočná kondícia a prax v nosení.
Zdroje:
TURNOVSKÁ, Jana. Šátkování: nosíme své děti v šátku. 1. vyd. Praha: Vodnář, 2009, ISBN 978-80-86226-47-7.
RYBA, Luděk a Věra ADAMOVÁ. Šátkování (nošení dětí v šátku). Solen [online]. 2012 . Dostupné z: http://www.solen.sk/pdf/832fa300cc8a5dd66bbc6e5add195600.pdf
https://www.mamanatural.com/babywearing/
http://evolutionaryparenting.com/the-benefits-of-baby-wearing/