Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

Význam a základné podmienky úspešného dojčenia

Pre novorodenca sa práve v prvých šiestich mesiacoch stáva prirodzenou a optimálnou výživou práve materské mlieko. Odporúča sa preto priložiť dieťa k prsníku približne do 30 minút od narodenia. Dojčenie treba teda včas zahájiť a ďalej sa v dĺžke a frekvencii riadiť podľa potrieb a signálov dieťaťa.

V období výlučného dojčenia (dĺžka šesť mesiacov) nie je dieťa prikrmované žiadnou tuhou ani tekutou stravou. Dojčenie v ranom veku dokáže priaznivo ovplyvniť celkový imunitný systém a metabolizmus dieťaťa. Materské mlieko obsahuje množstvo mastných kyselín a iných výživných látok pre správnu funkciu mozgu a tráviaceho traktu. Novorodenca chráni pred infekciami, alergiami či rôznymi respiračnými ochoreniami. Pre deti staršie než šesť mesiacov zostáva materské mlieko stále nutrične najlepšou voľbou v stravovaní. Tu je už nevyhnutné dopĺňať stravu aj o ďalšie plnohodnotné živiny vzhľadom na vek a zdravotný stav dieťaťa.

Okrem výživového a fyziologického hľadiska je materské mlieko pre dieťa bezpečnou, ľahko dostupnou formou stravy so správnou teplotou a nutričným zložením. Pre dieťa zabezpečuje dôležitú imunologickú adaptáciu na podmienky vonkajšieho prostredia. Pravidelný a efektívny spôsob dojčenia nevplýva len na celkový fyzický a emočný vývin dieťaťa. Dôležitú a nezastupiteľnú úlohu v tomto smere zohráva aj zdravie, spôsob stravovania a výživa dojčiacej matky.

Pravidelný a efektívny spôsob dojčenia nevplýva len na celkový fyzický a emočný vývin dieťaťa. Dôležitú a nezastupiteľnú úlohu v tomto smere zohráva aj zdravie, spôsob stravovania a výživa dojčiacej matky. S dojčaťom sú od prvého prisatia v jednom vzájomne ovplyvňujúcom fyzickom a citovom zväzku. Matka musí preto dbať na výživnú a pestrú stravu. Časť vitamínov a minerálov prechádza priamo do materského mlieka. Ostatné výživné látky dopĺňajú nutričné zásoby dojčiacej ženy. Tie sa každým ďalším dojčením míňajú. Okrem toho sú dojčiace ženy vystavené menšiemu riziku ochorenia cukrovky, rakoviny prsníka či vaječníkov. Pravidelným dojčením sa matkám upravuje popôrodná hmotnosť. Dojčenie sa tak stáva nielen z hľadiska výživy a fyziológie, ale aj na základe emočného vnímania tým najvhodnejším a najprirodzenejším putom medzi matkou a dieťaťom.

Správne prisatie – kľúč k efektívnemu a úspešnému dojčeniu

Ideálne je, ak má matka po pôrode vyhovujúce podmienky na to, aby efektívne a pravidelne svoje dieťa dojčila. Na začiatku treba viesť aj podpornú konzultáciu s odborným personálom, čím sa matka uspôsobí k tomu, aby dieťa minimálne po dobu šiestich mesiacov výlučne dojčila. Dojčenie má byť jemné, ľahké bez zvýšenej záťaže voči matke alebo dieťaťu. Spôsob a forma dojčenia sa zakladá na rôznych metódach o správnosti prisatia. Predovšetkým sa má niesť v prirodzenej a bezbolestnej atmosfére rovnako ako pre matku, tak aj dojčené dieťa. Správnym prisatím sa dieťaťu dostáva čo najväčšie množstvo mlieka. Znižuje sa rovnako aj riziko bolesti a zápalov bradaviek. Pred samotným prisatím je nevyhnutná pokojná a nerušená komunikácia medzi dojčiacou matkou a bábätkom.

Ideálne je, ak sa pohodlne usadíte do polohy, ktorá vyhovuje obom rovnako. Dojčiacim matkám sa odporúča jemne prejsť bradavkou po hornej pere dieťatka. Tak sa podporí proces úspešného a nenamáhavého prisatia. Pri prisatí sa má dieťatko bradou dotýkať prsníka. Dotykom nosa sa efektívnosť prisatia zhoršuje. Čím viac dvorca prekrýva dieťa spodnou perou, tým sa lepšie k prsníku prisaje a dokáže takto spotrebovať väčšie množstvo mliečka. Efektívnosť prisatia úzko súvisí aj so zvolenou polohou pri dojčení. Vhodnou polohou sa vaše telo fyzicky nezaťaží. Pri dojčení sa rozhodne nemáte namáhať, ale cítiť sa maximálne spokojná a za ideálnych podmienok možno aj oddýchnutá.

Jednou z preferovaných polôh pri dojčení je kolíska, respektíve madona. Pri tejto polohe sa dojčiaca žena vzpriamene usadí. Dieťatko je bokom otočené k vám. Hlavičku mu matka podopiera pažou, stabilitu chrbta podporuje ohyb predlaktia. Dlaňami sa podopiera zadoček a sčasti aj nožičky. Dôležité je, aby dieťa nepociťovalo bolesť ručičiek. Tou, ktorá je pod prsníkom, vás ma akoby objímať. Má teda smerovať za chrbát, nie byť pritláčaná medzi prsníkmi či bruchom dojčiacej matky.

Poloha futbalista sa odporúča prevažne pre ženy po cisárskom pôrode. Je vhodná taktiež aj pre mamičky s dvojčatami. Dieťa je umiestnené po matkinom boku. Držíte ho predlaktím, prstami má podopretú hlavičku a rameno. Nožičky sú voľne pozdĺž matkinho boku.

Obľúbenou polohou napríklad aj počas nočného dojčenia je tzv. poloha v ležme na boku. Tu sa však treba uistiť, že dieťatko nie je na chrbte. Touto polohou sa sťažuje spôsob správneho prisatia. Je fyzicky náročnejšou polohou, ktorá si vyžaduje dostatok trpezlivosti a precvičovania.

Zdroje: 1. BOLEDOVIČOVÁ, M. 2007. Prostriedky rozvoja a podpory efektívneho dojčenia. 1. vyd. Martin: Osveta, 2007. s. 103. ISBN 978 – 80 – 8063 – 264 – 9

2. HAĽAMOVÁ., V. 2004. Programy na podporu dojčenia. Neonatologické zvesti. 2004, roč. 8, č. 1, s. 46-47. ISSN 1335-2504

Foto: www.pixabay.com, www.abc.net.au

About Tanaya J.

Volám sa Tatiana a milujem písanie z oblasti životného štýlu, zdravia a starostlivosti o deti. Vyštudovala som masmediálne štúdiá a pri svojej práci sa snažím čerpať z odborných a kvalitných zdrojov. Čitateľom chcem ponúknuť hodnotný a prijateľný obsah. Nepíšem len o tom peknom, ale o všetkom, čo život s deťmi prináša.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené