Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Vyhľadaj

Základná starostlivosť a výbava pre pohodlné a efektívne dojčenie

Úspešnosť a kvalita dojčenia sa meria spokojnosťou bábätka a celkovou vyrovnanosťou mamičky s ďalšou novou životnou etapou. Tu však berie zodpovednosť nielen za seba, ale aj za zdravie a prospievanie svojho dieťatka. Žena si vážnosť tejto situácie rozhodne uvedomuje. Na svoje bábätko myslí na každom kroku a aj počas oddychu jej pohľad smeruje výlučne k nemu.

Dojčiaca žena má byť uvoľnená, vystavená čo najmenšiemu stresu. Predovšetkým sa má zamerať na prirodzený a nenútený priebeh dojčenia. Skôr než teda siahne po odporúčanej výbave na zvýšenie efektívnosti dojčenia, má sa zamerať na jednoduché a prirodzené fyziologické puto medzi sebou a dojčeným bábätkom. Porozumenie potrebám a signálom vlastného dieťaťa je tou najlepšou komunikačnou stratégiou pre úspešné dojčenie. S dieťatkom sa musíte vedieť jednotne zosúladiť a napolohovať.

Nie všetko, čo vyhovuje vášmu pohodliu, je rovnako príjemné a bezbolestné aj pre dieťa. V podstate akákoľvek zvolená poloha pri dojčení dokáže dieťatku zabezpečiť jednoduchý prístup k prsníku a rovnako aj potrebné množstvo mliečka. Vo všeobecnosti platí, že aj dostatočná opora, respektíve podopieranie hlavičky a chrbta či správny ohyb končatín poskytne bábätku úľavu a spokojnosť pri dojčení. Čo však v prípade, ak ani základné polohovanie či “učenie“ bábätka k správnemu prisatiu nestačí? Bábätko sa počas dojčenia neustále mrví, je nespokojné a tento tlak negatívne ohrozuje aj mamičku. V čase popôrodnej, nemocničnej starostlivosti treba personál sestier požiadať o čo možno najviac rád a prezentovaní odporúčaných pomôcok pre podporu dojčenia.

Aby vás dojčenie neobmedzovalo na spokojnosti, úľave a pohodlí

Rozhodne vám odporúčame zbytočne sa neunáhliť a nepoužívať pomôcky na zefektívnenie dojčenia bez odbornej konzultácie a poradenstva. Ak to zdravotný stav, respektíve celkový priebeh dojčenia nevyžaduje, pomôcky vyhľadávajte len minimálne, alebo vôbec. Dojčenie nebude nikdy tak uvoľnené a príjemné, ak puto medzi sebou a dieťatkom obmedzíte rôznymi podpornými produktmi.

Keďže práve bradavky, respektíve dvorcová oblasť vplýva na správnosť a efektívnosť prisatia, treba upriamiť pozornosť na ich celkový stav a formovanie. Viacero žien má problematické, skrátené väzivo, v dôsledku čoho sú bradavky vpáčené, zapadnuté. To spôsobuje výrazné obmedzenie, neúspešnosť v zahájení prvých prisatí. Formovače bradaviek slúžia totiž na to, aby svojou membránou podporili tlak na svaly dvorca. Následne sa tak podporí vytiahnutie bradaviek. Túto pomôcku môžu ženy používať od šiesteho mesiaca tehotenstva. Zaujímavosťou v ponuke výbavy pre starostlivosť o prsia a zachytenie materského mlieka sú komfortné mušle so silikónovými vankúšikmi. Predstavujú komfort nielen pre ochranu boľavých, podráždených bradaviek, ale aj v súvislosti so zachytením, zbieraním prebytočného materského mlieka. Mušle sa zavádzajú do vnútra podprsenky.

Bradavky tak nie sú vystavené boľavému otieraniu, respektíve vážnym zápalom. Mušle vyvolávajú len jemný, minimálny tlak na bradavky. Tým sa znižuje nalievanie pŕs. Mušle na svojej vrchnej časti disponujú aj otvormi na podporu cirkulácie vzduchu. Ich odporúčaná, nepretržitá doba použitia je približne 30-40 minút. Ďalšou významnou pomôckou pre podporu a zefektívnenie dojčenia je tzv. klobúčik.

Klobúčiky na dojčenie sa majú používať výlučne pri problematickom prisávaní, respektíve pri rôznych bolestivých a zápalových trhlinkách na bradavkách. Ak sa problémy odstránia a zvýši sa efektívnosť dojčenia, skúste túto podpornú pomôcku na istý čas odložiť. Sledujte reakcie dieťatka a za priaznivých okolnosti mu prsník ponúknite bez umelých, cudzích teliesok. Ďalším významným podporným prvkom pre uľahčenie polohovania dieťatka počas dojčenia sú dojčiace vankúše. Tie majú navodiť príjemnú, relaxačnú atmosféru na odľahčenie napätej situácie z neúspešného dojčenia.

Ponúka sa vám hneď celý rad praktických a ľahko manipulovateľných dojčiacich vankúšov. Disponujú rôznymi výplňami, pričom sa treba zamerať na oporu a stabilitu chrbtového svalstva a končatín. Na výber máte napríklad podporný dojčiaci vankúš z pamäťovej peny, z mikroguľôčok z penového polystyrénu, či pohánky. Dôležitý je predovšetkým váš optimálny relaxačný pôžitok už v čase tehotenstva a počas dojčenia.

Zdroje:

1. www.abbottnutrition.com

2. www.parenting.com

About Tanaya J.

Volám sa Tatiana a milujem písanie z oblasti životného štýlu, zdravia a starostlivosti o deti. Vyštudovala som masmediálne štúdiá a pri svojej práci sa snažím čerpať z odborných a kvalitných zdrojov. Čitateľom chcem ponúknuť hodnotný a prijateľný obsah. Nepíšem len o tom peknom, ale o všetkom, čo život s deťmi prináša.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené