Bylinky boli od dávnych čias veľkým pomocníkom gazdinkám nielen v kuchyni, ale hlavne prichádzali na pomoc svojou liečivou silou pri chorobe. Hovorí sa, že každá bylinka má svoju kúzelnú moc, a vraj na každý neduh existuje nejaká bylinka. Po stáročia boli používané ako lieky, sú podobné liekom, lebo tiež môžu vykazovať vedľajšie účinky, alebo interferovať s inými liekmi, ktoré užívate, a tak môžu byť nebezpečné pre naše zdravie. Skôr, ako začnete užívať bylinky, alebo ich doplnky, je na mieste poradiť sa so svojim lekárom, laktačnou poradkyňou, alebo iným odborníkom na rastlinné produkty a zakúpiť si takéto výrobky iba z renomovaného, bezpečného zdroja. Bylinky často nepracujú samostatne. Pokiaľ chcete zvýšiť prísun materského mlieka, je potrebné okrem užívania byliniek, zvýšiť aj stimuláciu prsníkov častejším dojčením.
Poďme sa spolu pozrieť na bylinky, ktoré pomáhajú zvýšiť tvorbu materského mlieka:
Senovka grécka (Trigonella foenum-graecum)
Je najbežnejšou bylinkou používanou po celé stáročia na varenie, dochucovanie, ale hlavne na liečenie. Semienko senovky pochádza zo stredomorskej oblasti, má horkastú chuť a vôňu ako javorový sirup.
Účinky
Pomáha na tráviace problémy, rieši gynekologické problémy ako bolestivá menštruácia, pomáha vyvolať pôrod, a je pravdepodobne najbežnejšou a najefektívnejšou bylinkou, ktorú používajú dojčiace ženy na vyššiu produkciu materského mlieka. Má tiež pozitívny vplyv na zväčšenie objemu prsníkov. Pri jej používaní si treba byť vedomý, že prechodom bylinky do materského mlieka, môže mlieko aj moč voňať po javorovom sirupe.
Bezpečnosť
Z hľadiska bezpečnosti ju môžeme považovať za bezpečnú, ak sa užíva s mierou. Ak začnete s dávkovaním vysokých dávok, vedľajším účinkom pri užívaní je hnačka, ktorá rovnako postihne matku aj dieťa.
Dávkovanie
Doporučuje sa začať s užívaním nízkych dávok a postupne ju zvyšovať, práve aby ste sa vyhli vedľajšiemu účinku. Pre prípravu čaju použite 1 až 3 čajové lyžičky sušenej bylinky do 1 šálky vriacej vody. Môže sa piť až 3x denne. Keď užívate bylinku podľa pokynov, môžete zvyčajne očakávať nárast množstva materského mlieka do jedného týždňa. Nepreháňajte to však s príliš dlhým užívaním.
Pre koho nie je bylinka určená
Vyhnúť by sa jej mali tehotné ženy pre jej účinok vyvolania pôrodu, opatrnosť by nemala chýbať u ľudí s cukrovkou, nakoľko môže znížiť hladinu cukru v krvi, u matky s astmou môže zase vyvolať alergické reakcie, pretože moč aj mliečko vonia po javorovom sirupe. Senovka môže riediť i krv, preto ju nepoužívajte, ak užívate lieky na riedenie krvi (antikoagulanciá).
Benedikt lekársky (Cnicus benedictus)
Je rastlina, ktorá bola od čias stredoveku známa ako liečivá bylinka pre svoje protibakteriálne, protivírusové, a protinádorové pôsobenie. Je považovaná ako jedna z najúčinnejších liekov proti všetkým druhom rakoviny.
Účinky
V prvom rade je to bylinka na ochorenia žalúdka a tráviaceho traktu, predovšetkým lieči poruchy trávenia, plynatosť, žalúdočné a dvanástnikové vredy, pečeň, žlčník, pankreas, zvyšuje tvorbu tráviacich štiav a podporuje chuť do jedla. Taktiež posilňuje srdce a nervový systém, pomáha podporovať vylučovanie kyseliny močovej, čím výrazne pomáha pri dne a reumatizme. Táto rastlinka – bodliak, sa používa aj ako stimulant na zvýšenie produkcie materského mlieka u dojčiacich mamičiek. Väčšinou ju nájdeme v komerčnom prevedení v kombinácii s feniklom, žihľavou, senovkou.
Bezpečnosť
Pri vysokých dávkach ako sú odporúčané, môže spôsobiť hnačku, vracanie, a žalúdočnú nevoľnosť.
Dávkovanie
Najbežnejším spôsobom užívania tejto bylinky je vo forme kapsúl, alebo čaju. Odporúčaná dávka kapsúl bodliaka je 1 až 3 kapsuly 3x denne, ale samozrejme treba užívať v závislosti od odporúčania lekárnika, alebo odporúčania na obale výrobku.
Čaj sa pripravuje pokiaľ je sušená zmes 1 až 2 čajové lyžičky zaliať vriacou vodou do jednej šálky, a nechať 10-15 minút lúhovať. Môžete piť až 3 šálky denne. Tento čaj má však horkastú chuť, preto je vhodné kombinovať ho s inými bylinkami na získanie príjemnejšej chuti.
Považuje sa za bezpečnú, pokiaľ ju užívate s mierou podľa odporúčania.
Pre koho nie je bylinka určená
Neodporúča sa pri obličkových ochoreniach, najmä pri zápale obličiek, a ženám v čase ťarchavosti. Použitie tejto bylinky počas tehotenstva môže potenciálne viesť k strate tehotenstva, alebo predčasnému pôrodu.
Bodliak zvyšuje žalúdočnú kyselinu a môže narušiť pôsobenie liekov na zníženie kyseliny, z toho dôvodu by sa jej mali vyhnúť i ľudia užívajúci antacidá.
Fenikel obyčajný (Foeniculum vulgare)
Je rastlinkou s dvojakým využitím, používa sa ako korenina, i ako liečivo. Jeho príjemná vôňa a osobitá chuť podmienili široké priemyselné využitie v kozmetike, pri výrobe mydiel, likérov, cukroviniek, ale aj prípravkov proti hmyzu.
Účinky
Táto bylinka sa používa aj na uľahčenie priebehu menštruácie, na uvoľnenie hlienov, zmiernenie kašľa a bolestí hrdla pri ochoreniach dýchacieho systému, na zníženie hladiny cukru u ľudí s cukrovkou, zvyšuje metabolizmus, potláča hlad, a tým významne pomáha pri chudnutí. Na vonkajšie použitie sa používa ako odvar na obmývanie očí pri zápale očných spojoviek. Má účinok aj vo forme zvýšenia libida.
Jej nenahraditeľnosť spočíva v liečbe dojčiat a malých detí pri problémoch s plynatosťou, a črevných ťažkostiach. Taktiež sa odporúča aj pre dojčiace mamičky, lebo povzbudzuje činnosť mliečnych žliaz a jej priaznivé účinky sa s mliekom prenášajú aj na dieťa a zmierňujú príznaky dojčenskej koliky.
Bezpečnosť
V malých dávkach je neškodnou bylinkou, silnejšie dávky, alebo dlhodobé užívanie môžu vyvolať podráždenie obličiek, žalúdka a čriev, ktoré sa prejavia bolesťou. Počas tehotenstva môže byť jej užívanie nebezpečné.
Dávkovanie
Najbežnejším spôsobom ako fenikel používať je jeho pridanie do stravy, či už vo forme čajov, ako korenie, alebo konzumovať v surovej forme, alebo varenej, ako prídavok do polievok a iných jedál. Ako čaj sa odporúča 1 až 3 čajové lyžičky semiačok fenikla do 1 šálky vriacej vody, lúhovať 10 minút a užívať 3x denne. Semienka sa taktiež môžu pridávať do mnohých receptov napr. šalátov, omáčok, pri príprave rýb, alebo sa môžu iba požuvať v celosti.
Pre koho nie je bylinka určená
Taktiež ako predchádzajúce bylinky, aj táto nie je vhodná pre tehotné ženy. Vyhnúť by sa jej mali aj ľudia trpiaci epilepsiou, alebo inými typmi záchvatu, a užívajúci lieky proti záchvatom. Keďže fenikel môže znížiť hladinu cukru krvi, opatrnosť by nemala chýbať u ľudí s cukrovkou alebo hypoglykémiou, a mali by sa pred jej užívaním rozhodne poradiť s lekárom. Môžu byť prítomné kožné reakcie, alebo alergie pri podávaní fenikla vonkajším použitím. Príliš veľa feniklu u dojčiacich mamičiek, môže naopak spôsobiť zníženie produkcie mlieka.
Okrem spomínaných byliniek existuje celá rada ďalších, ktoré majú taktiež vplyv na produkciu materského mlieka. Sú to napr. pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica), lucerna siata (Medicago sativa), jastrabina lekárska (Galega officinalis), mliečny bodliak.
Zdroje:
https://www.verywellfamily.com/herbs-to-increase-breast-milk-supply-431855
https://www.verywellfamily.com/fenugreek-breastfeeding-and-increasing-breast-milk-431839
https://www.verywellfamily.com/increasing-breast-milk-herbs-and-medications-2748568
https://www.verywellfamily.com/fennel-breastfeeding-and-increasing-breast-milk-supply-431838
A.Dugasová, D.Dugas: Babkine bylinky Sprievodca našimi liečivými rastlinami, ISBN 80-7181-756-2